Sněmovna znovu prosadila přístup firem s anonymními akciemi k veřejným zakázkám. Zachovala přitom částečná omezení, která Senát požadoval zrušit jako neúčelná. Akciové společnosti budou například muset poskytnout zadavateli zakázky seznam všech svých akcionářů, kteří vlastní více než deset procent akcií. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Novela má zmírnit sporné ustanovení, které od letošního 15. září zcela vylučuje společnosti s akciemi na majitele, respektive doručitele, z účasti ve veřejných tendrech. Cílem tohoto ustanovení bylo vyjasnit vlastnickou strukturu společností, jež se o veřejné zakázky ucházejí.

Kvůli této pasáži však byly z tendrů zároveň vyloučeny společnosti s akciemi na majitele, kteří jsou veřejně známi. Platné znění zákona navíc znemožnilao účast v zadávacích řízeních firmám z jiných zemí EU s anonymními akciemi, které vznikly podle platného práva domovského státu. Evropská komise již kvůli tomu zahájila s Českem takzvané vytýkací řízení. Opatření vadilo také například ČEZ a Komerční bance.

Na schválení novely s částečnými omezeními se dohodla vládní koalice s opoziční ČSSD kvůli rychlému postupu. Podle Jeronýma Tejce (ČSSD) přispívá novela k větší transparentnosti výběrových řízení a není diskriminační, je naopak "maximem možného". Podle expertů však schválená novela z protikorupčního hlediska nic nevyřeší.