Cena zlata v úterý vystoupila na nový rekord druhý den za sebou. Později však klesla pod předchozí závěr, protože si obchodníci z trhu odnášeli zisk. Úterní nejvyšší cena byla 1430,95 dolaru za troyskou unci (31,1 gramu). Cenu zlata podporuje dluhová krize v eurozóně a signály dalšího kvantitativního uvolňování americké měnové politiky.

Na spotovém trhu cena zlata v úterý v Londýně po dosažení nového maxima klesla na 1417,35 dolaru za unci. Předchozí den zlato uzavíralo v New Yorku na 1422,85 USD. Ke konci pondělního obchodování v New Yorku vystoupilo až na 1427,01 USD.

"Trh přišel o tempo, a i když jsme se dostali na nová maxima, je to více o náladě než o nové poptávce," uvedl jeden z obchodníků. Dodal ale, že i přes dočasný sestup ceny níže je celkovým trendem zřejmě stále růst.

Na vrcholu také stříbro

Na nový rekord v úterý zlato vytáhl nákupní zájem fondů před koncem kalendářního roku. Projevily se také vyhlídky dalšího uvolňování měnové politiky ve Spojených státech a nervozita investorů kolem evropské dluhové krize.

Cena stříbra dosáhla nového 30letého maxima sedmý den za sebou. Úterní maximum bylo 30,68 dolaru, napsala agentura Reuters.

Zlato po sestupu z listopadových rekordů obnovilo růst vlivem problémů okrajových zemí eura, které nutí investory uchylovat se do bezpečnějších aktiv. Jakožto nástroj krytí před inflací získalo zlato na atraktivitě poté, co šéf americké centrální banky Ben Bernanke v neděli řekl, že jeho instituce možná v případě nepříznivého vývoje napumpuje do ekonomiky prostřednictvím nákupů vládních dluhopisů více než plánovaných 600 miliard dolarů.

Na trhu nyní vládnou vůči zlatu nadále opatrná očekávání dalšího růstu a příštím cílem je podle technických analytiků 1435 dolarů za unci.