Syn odsouzeného finančního podvodníka Bernarda Madoffa Mark zřejmě spáchal sebevraždu. V noci na neděli o tom informoval list NY Times s tím, že ho v sobotu policie našla oběšeného na psím vodítku v bytě v New Yorku.

Šestačtyřicetiletý potomek finančníka spáchal sebevraždu dva roky po zatčení svého otce.

Mark Madoff, starší ze dvou Madoffových synů, byl stejně jako jeho bratr Andrew vyšetřován v souvislosti s podvodem zvaným letadlo, za který byl jejich otec loni v červnu odsouzen na 150 let odnětí svobody. Právě oni přitom svého otce udali a spolupracovali s FBI na vyšetřování případu.

Podvod století

Otec oběti, dvaasedmdesátiletý Bernard Madoff, připravil klienty své investiční společnosti Bernard L. Madoff Investment Securities o 65 miliard dolarů (1,15 bilionu korun).

Jeho firma byla založena na základě takzvaného Ponziho schématu, který funguje podobně jako pyramidové hry.

Madoff byl v roce 2008 zatčen a loni v červnu odsouzen ke 150 letům vězení za zpronevěru a další trestné činy.

Ačkoliv vyšetřovatelé ani jednomu ze synů neprokázali, že by se podílel na zpronevěře peněz, Mark Madoff čelil v souvislosti s celým případem podle svého právníka v poslední době velkému tlaku okolí.

Manželka Marka mimo jiné letos požádala o změnu svého příjmení, aby nebyla spojována s touto “rodinou podvodníků“.

Klienti čekají na náhradu škody

Banky se nyní snaží vydražit Madoffův majetek, aby pokryly část napáchaných škod.

Den před sebevraždou Marka Madoffa podal správce Irving Picard, který vymáhá pro oběti podvodného finančníka Bernarda Madoffa zpronevěřené peníze, u newyorského konkurzního soudu civilní žalobu na rakouskou bankéřku Sonju Kohnovou a její síť Medici Enterprise.

Ta zahrnuje 55 dalších subjektů, včetně italské banky UniCredit a její rakouské dcery Bank Austria. Picard chce na obviněných vysoudit 19,6 miliardy dolarů (373 miliard Kč).

Kohnová, zakladatelka Bank Medici, se podle Picarda znala s odsouzeným a uvězněným Madoffem 23 let a byla jeho "zločinným důvěrníkem".

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru