Tradiční vánoční osvětlení na londýnské obchodní třídě Regent Street se letos rozsvítilo už 9. listopadu a symbolicky zahájilo předvánoční nákupní horečku. Britové budou ale stále více nakupovat dárky přes internet, i když média upozorňují, že by on-line nákupy mohly oslabit útoky hackerů bojujících za server WikiLeaks.

Vánoční nákupy na přelomu listopadu a prosince zbrzdil předčasný nástup zimy a dopravní kalamity. To se však tolik netýká nákupů přes internet.

Podle studie banky Santander Britové vydají na dárky letos 16,7 miliardy liber (502 miliardy korun). Nicméně v tradičních obchodech utratí jen 57 procent této částky, zatímco 38 procent, tedy kolem 6,4 miliardy, vydají při nákupech dárků na internetu. Zbývajících pět procent utratí také on-line, ale u prodejců v zahraničí.

Na internetu nejvíce nakupují podle očekávání mladí Britové. Na 80 procent ve věkové kategorii 18 až 34 let hodlá pořizovat dárky on-line, zatímco v kategorii nad 55 let to zkusí 59 procent lidí.

Vedoucí úvěrových karet Santanderu Ian Coles přičítá zájem o internetové nákupy tomu, že v době ekonomického poklesu zákazníci očekávají, že tak nakoupí levněji. Stejně tak je prý motivuje větší výběr, případně u některých nákupů v zahraničí směnný kurz. Podle společnosti Retail Decisions britští internetoví zákazníci nejvíce hledají přehrávače iPod, počítačové hry Nintendo Wii, stavebnice Lego, ale i koloběžku Mini Micro.

Stejně jako v jiných zemích se očekává, že oblíbeným dárkem bude počítač iPad, který provází intenzivní předvánoční reklama. Konkurentem těchto tabletů jsou v jednom směru čtečky elektronických knih, které získávají v Británii stále větší popularitu. Čtečka Kindle od společnosti Amazon tak byla v Británii jmenována elektronickou "hračkou" roku.

Tradiční knihy v knihkupectvích vůbec stále více doplňuje elektronické vydání, stejně jako audioverze čtené známými herci nebo autory. Třeba bývalý premiér Tony Blair tak sám namluvil své memoáry A Journey (Cesta). Velkým hitem by ale měla být audioverze již tak populárních pamětí kytaristy Rolling Stones Keitha Richardse Life (Život), které čte filmový herec Johnny Depp.

Britské obchodní domy také letos hlásí vysoký vzestup v nákupech adventních kalendářů. Média to interpretují jako snahu rodičů aspoň trochu spojit Vánoce s jejich původním obsahem.

Naopak výrobci a dovozci alkoholu i letos kvůli pesimismu spotřebitelů čekají další pokles prodeje. Podle posledních údajů institutu Mintel poklesl loni prodej alkoholu proti roku 2008 o devět procent. "Výzkumy ukazují, že kromě optimistických mladých lidí je většina spotřebitelů zjevně pesimistická, pokud jde o možnost zlepšení jejich finanční situace v příštím půl roce. To ukazuje, že trh s alkoholem čekají – stejně jako v posledních letech – těžké Vánoce," řekl analytik Mintelu Johny Forsyth.

Britská média také upozorňují, že by na objem on-line nákupů mohly mít vliv útoky hackerů na společnosti, které se postavily proti serveru WikiLeaks, jenž zveřejňuje americké diplomatické depeše. Terčem takových útoků už byly firmy vydávající platební karty jako Visa a MasterCard, stejně jako zásilkový obchod Amazon.