Situace po krizi

 

6 největších rakouských bank

Všechny testované rakouské banky prošly úspěšně podzimními zátěžovými testy.

22 miliard eur

již odepsaly rakouské banky na špatných úvěrech v důsledku finanční krize. Podle centrální banky mohou odpisy stoupnout o dalších 6,5 miliardy eur.

18 miliard eur

Až o tolik budou možná muset rakouské banky celkově navýšit svůj kapitál do roku 2019.

Rakouská centrální banka zveřejnila výsledky podzimních zátěžových testů tamních bank. Vyplývá z nich, že rakouský bankovní sektor je dostatečně odolný, aby ustál další výrazné otřesy na trhu. Zároveň ale centrální banka varovala, že finanční domy čelí riziku kvůli rostoucímu objemu odpisů špatných úvěrů. Musí také navýšit svůj kapitál, aby splnily požadavky nových regulatorních opatření Basel III.

Centrální banka testovala šest největších rakouských bank, mezi něž patří Erste Group Bank, mateřská společnost České spořitelny, Raiffeisen Bank International nebo Unicredit Bank.

V nejhorším scénáři, který simuloval dvojitou recesi, banky obstály. Základní ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1, podle něhož regulátoři měří odolnost bank, by v roce 2012 poklesl na 7,7 procenta ze současných 9,6 procenta. Minimální hranice podle Basel III je 6 %.

Test přitom počítal s tím, že banky musí splatit 5,9 miliardy eur (více než 148 miliard korun), které získaly ve formě státní pomoci v době finanční krize.

I přes uspokojivé výsledky testů budou banky nuceny posílit kapitálovou základnu. Již dříve centrální banka odhadla, že finanční domy budou muset do roku 2019 navýšit vlastní kapitál o 15 až 18 miliard eur, aby splnily regulatorní požadavky.

Rakouské banky, které jsou největšími poskytovateli úvěrů ve střední a východní Evropě, budou navíc muset podle centrální banky odepsat dalších 6,5 miliardy eur (přes 163 miliard korun) špatných úvěrů. Dosud v důsledku finanční krize odepsaly již 22 miliard eur.

Stojí za tím především zhoršující se solventnost klientů ve východoevropském regionu. Například na Ukrajině se vyšplhal podíl nesplácených úvěrů na 40 procent, uvádí rakouská centrální banka.

Přesto agentura Standard & Poor's změnila minulý měsíc výhled ratingu rakouské bankovní skupiny Erste Group včetně České spořitelny z negativního na stabilní.

Podobně jako rakouské banky dopadly v nedávných zátěžových testech i české peněžní domy. Výsledky zveřejnila Česká národní banka na konci listopadu. Ukázalo se, že tuzemský bankovní sektor by odolal další krizi, i on ale musí počítat s dalšími odpisy špatných úvěrů.

Agentura Moody's zvýšila koncem listopadu výhled ratingu českých bank ze stupně "negativní" na "stabilní". A to hlavně díky příznivější makroekonomické situaci v Česku a skutečnosti, že i během finanční krize zůstaly vysoce ziskové.