Spojené státy ztratí do dvou let elitní rating AAA, domnívá se manažer investičního fondu M&G Jim Leaviss. Ještě dříve ale z "klubu" zemí s nejlepším ratingem vypadne Francie, tvrdí šéf fondu, který je součástí impéria britské pojišťovny Prudential.

Velká Británie podle něj bude čelit velkému tlaku, ale o elitní rating nepřijde, píše britský deník Daily Telegraph.

Leaviss se obává, že ekonomický růst nesplní očekávání centrálních bank. Recese ve tvaru W sice nehrozí, ale růst bude i nadále podprůměrný. Také věří, že evropské centrální banky začnou po vzoru amerického Fedu vykonávat "dvojítý mandát" - kromě nízké inflace budou usilovat i o nízkou nezaměstnanost, přičemž tyto cíle mohou být v rozporu.

Americké státní dluhopisy jsou investory dlouhodobě považovány za "bezpečný přístav", ty "nejbezpečnější z bezpečných". Ovšem poměr státního dluhu k HDP činí nyní v USA 80 procent a během dvou let by se podle prognóz mohly dostat přes 100 procent HDP země.

Snížení ratingu znamená, že investoři mohou požadovat vyšší rizikový příplatek k úrokům za svou investici do státních dluhopisů. Cena financování státního dluhu se tak dál zvyšuje a hrozí efekt "sněhové koule".

Ojedinělé zprávy o možném snížení ratingu USA se objevily už v roce 2009, v březnu letošního roku jej zmínila také agentura Moody´s.

Elitním AAA ratingem se pyšní v Evropě například Německo, Francie, Švýcarsko či Švédsko. Z klubu koncem září letošního roku vypadlo Španělsko, které si nejlepší rating drželo od prosince 2001, tedy měsíce bezprostředně předcházející fyzickému zavedení eura.

Z úst některých analytiků i politiků často zaznívá kritika ratingových agentur, že mnohdy se snížením ratingu příliš váhají, aby poté úvěrové hodnocení najednou snížily o několik stupňů, čímž posilují krizi. Objevily se proto například návrhy, že by Evropa měla mít vlastní ratingovou agenturu.

Ratingové agentury za krizi do jisté míry viní i předseda Evropské komise José Barroso. Podle Barrosa trhy nesprávně vyhodnotily rizika v eurozóně a postupovaly "jako stádo". Píše to agentura Reuters, která má k dispozici projev předsedy EK, který chce přednést na summitu EU.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru