Republikáni, kteří po nedávných kongresových volbách získali většinu ve Sněmovně reprezentantů, slaví další důležité vítězství. Prosadili, aby rozsáhlé daňové úlevy schválené za "jejich" prezidenta George W. Bushe byly zachovány i v dalších dvou letech.
Prezidentu Baracku Obamovi nezbylo nic jiného než nový zákon nesoucí rukopis republikánů podepsat.
Přitom během své předvolební kampaně v roce 2008 voliče ujišťoval, že po vstupu do Bílého domu s daňovými úlevami, které se vztahují i na dvě procenta nejbohatších Američanů, rázně skoncuje.
Ale s ohledem na novou konstelaci politických sil musel přistoupit na kompromis. Republikáni, kteří prosadili svou v daňové politice, zase souhlasí s tím, aby dva miliony Američanů, jimž měla koncem letošního roku vypršet podpora v nezaměstnanosti, na ní mohly "sedět" až do konce příštího roku.
Povzbudí podpory růst?
Nezaměstnaní v USA většinou dostávali podporu nejdéle šest měsíců. Ale Kongres během nejhorší poválečné recese, jež v zemi propukla v prosinci 2008, tuto dobu několikrát prodlužoval. Američan tak může za určitých podmínek pobírat peníze až 99 týdnů.
Stát nezaměstnanému v průměru vyplácí 300 dolarů týdně (v přepočtu 5700 korun). V posledním rozpočtovém roce (do konce září) ho to stálo zhruba 160 miliard dolarů.
Nejen zachování daňových úlev, ale i déle vyplácené podpory by měly přispět k rychlejšímu zotavení americké ekonomiky.
"Peněžní dávky nezaměstnaným představují značnou vzpruhu pro spotřebu, na níž naše hospodářství závisí ze 70 procent," cituje agentura Bloomberg ze zprávy Obamových hospodářských poradců.
Velmi rozporné ohlasy
Odpůrci daňových úlev nemohou nyní přijít Obamovi na jméno. "Prezident obelhal miliony svých voličů, kterým sliboval, že skoncuje s Bushovými nízkými daněmi pro bohaté," tvrdí Adam Green, spoluzakladatel občanského sdružení Progressive Change Campaign Committee. Někteří zákonodárci z Demokratické strany pak hovoří o tom, že prezident podlehl vydírání republikánů.
Ale podle jiných expertů Obama svým daňovým kompromisem u většiny voličů zabodoval. "Dokonce by mu to mohlo v roce 2012 pomoci ke znovuzvolení," míní odborník na výzkum veřejného mínění Cliff Young.
Nezbytnou podmínkou ovšem je, že americká ekonomika se příští rok opravdu rozjede.
"Hospodářské ozdravení nepochybně sílí. Poslední letošní kvartál vypadá dobře a tempo růstu by mohlo dosáhnout 3,5 procenta i více," prohlásil v pátek bývalý předseda americké centrální banky Alan Greenspan.
O Obamově úspěchu v příštích volbách se rozhodne především na trhu práce, kde se míra nezaměstnanosti stále blíží deseti procentům. To je hlavní důvod, proč více než polovina Američanů v prosincovém průzkumu Bloomberg National Poll uvedla, že za Obamy je hůř. Chmurnější bilanci prezidentského poločasu měl jenom republikánský prezident Ronald Reagan. To, že to jde v hospodářství od desíti k pěti, si v říjnu 1982 myslelo přes 60 procent Američanů.
858 miliard dolarů
je suma daňových úlev domácnostem i firmám, kterou poplatníci díky schválenému zákonu ušetří během 10 let ve srovnání s dosud platnými předpisy.Odpůrci zákona poukazují na extrémně vysoký rozpočtový schodek, který v posledním finančním roce dosáhl 1,29 bilionu dolarů (přes 11 procent HDP).
Daň z příjmu
Jednotlivec vydělávající více než 200 tisíc dolarů ročně bude nadále odvádět pětatřicetiprocentní daň. U manželské dvojice je
hranice nastavena na 250 tisíc dolarů.
Odvody z mezd
Zaměstnavatelé i zaměstnanci dosud odváděli na sociální zabezpečení 6,2 procenta z vyplacených mezd. Nová sazba, jež má platit jeden rok, činí 4,2 procenta.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist