Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v úterý upozornila na zvyšující se pravděpodobnost, že sníží úvěrový rating Řecka do spekulativní kategorie. K takovému kroku již v minulosti sáhly agentury Moody's a Standard & Poor's.

Fitch nyní hodnotí závazky řecké vlády známkou BBB minus, což je nejnižší stupeň v investičním pásmu. Zpráva o možném zhoršení ratingu podle agentury Reuters podtrhly obavy ohledně schopnosti Řecka vymanit se z dluhové krize.

Fitch již pracuje na revizi ratingu Řecka, která bude pravděpodobně dokončena v lednu. "(Revize) se bude soustředit na hodnocení udržitelnosti rozpočtové situace v Řecku," uvedla agentura v dnešním krátkém sdělení. Ficht naposledy zhoršila řecký rating letos v dubnu.

Řecko v květnu dostalo od EU a Mezinárodního měnového fondu rekordní mezinárodní finanční pomoc v objemu 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč). Atény budou pomoc čerpat v průběhu tří let a mezitím musí průběžně plnit dohodnuté podmínky, zejména ve snižování rozpočtového deficitu.

Ratingová agentura Moody's dnes uvedla, že přehodnocuje ratingovou známku Portugalska kvůli možnosti dalšího snížení. Dlouhodobé závazky portugalské vlády mají známku A1 a podle Moody's se rating může zhoršit o jeden až dva stupně.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru