Kolik stojí PHM

33 Kč

platíme nyní v průměru za benzin. Od začátku prosince zdražil na pětileté maximum vlivem skoku ceny ropy a burzy v Rotterdamu o 1,50 koruny.

32,20 Kč

stojí dnes v průměru nafta. V prosinci zdražila také o 1,50 Kč, cenu ale ovlivnil navíc dočasný nedostatek nafty na trhu. Cena benzinu i nafty by se neměla do konce roku výrazně změnit.

1,50 Kč

je nyní průměrná marže u pump. Některé vydělávají z litru 0,80 Kč, u dálnic zase nejsou výjimkou marže kolem čtyř korun (ceny benzinu se tam blíží ke 35 Kč).

 

Přestože všechny vlivy, které v minulých týdnech zdražovaly pohonné hmoty, právě pominuly, lacinějšího benzinu a nafty se čeští řidiči jen tak nedočkají. Málokteré pumpy totiž hodlají hned zohlednit své lacinější nákupy. Pumpaři využijí výhodnější podmínky na trhu k vylepšení svých marží. Pohonné hmoty tak sice dál zdražovat nebudou. Ale ani nezlevní.

Cena ropy nyní stagnuje kolem hodnoty 90 dolarů, kam v minulých týdnech vyšplhala z hodnoty 70 až 80 dolarů. Benzin i nafta na rotterdamské burze po delší době mírně zlevnily. Neoslabuje už ani koruna vůči dolaru a pominul i další z nedávných růstových vlivů - nedostatek nafty. Litvínovská rafinérie České rafinérské totiž obnovila po havárii o víkendu provoz na původní úroveň.

Od včera tak klesly velkoobchodní ceny benzinu i nafty oproti minulému týdnu zhruba o dvacet haléřů. "Pro nadcházející dny není důvod ke zvyšování cen u čerpacích stanic," potvrzuje Čermák. Zdražit si už pumpaři netroufnou, ale nižší nákupní cenu řidičům taky nezohlední.

"Ani náhodou," reaguje obchodní ředitel jedné z menších pumpařských sítí na dotaz, zda vlivem mírného zlevnění nákupních cen sníží cenu pro řidiče.

Zlevnit nehodlají menší ani větší sítě. "Zachováme současnou cenu," říká Jiří Ondra, spolumajitel jedné z nejlacinějších pumpařských sítí v zemi - Tank Ono.

Nákupní ceny se od včerejška pohybují kolem 30,50 korun u benzinu i nafty a Tank Ono se svou víc než dvacítkou stanic má podle Ondry z jednoho litru marži 80 až 90 haléřů. Běžná je však marže až kolem 1,50 korun a pumpy ve velkých městech nebo u dálnic mají zisk z litru paliva až kolem čtyř korun.

"Do konce roku těžko. Nákupní ceny jsou nyní nižší zhruba o dvacetník a to nemá teď mezi svátky význam zohlednit. Kompenzujeme si tím velký propad prodejů v závěru roku," říká zástupce jedné z větších pumpařských sítí, který s ohledem na dřívější pokutu šesti největším prodejcům paliv od antimonopolního úřadu za údajný cenový kartel nechce zveřejnit jméno.

Podle analytika společnosti Colosseum Petra Čermáka si pod tlakem výrazného zdražení benzinu a nafty na burze v Rotterdamu v minulých týdnech distributoři snižovali marže.

Benzin v minulém týdnu už díky tomu nezdražil o víc než korunu jako týden předtím. Ale "jen" o 33 haléřů. I tak dosahuje aktuálně nejvyšší ceny za posledních pět let - 33 korun za litr. Nafta v minulém týdnu podražila o 35 haléřů (týden před tím o necelou korunu) a dnes se prodává v průměru podle kartové společnosti CCS za 32,17 korun.

Spotřeba a prodej pohonných hmot v závěru roku skutečně výrazně klesají. Ještě víc, než je očekávaný propad za celý rok - kolem sedmi procent u nafty a deseti u benzinu.

"Za prosinec bude prodej nafty v Česku nižší oproti loňskému prosinci o 30 až 40 procent. Jedním z důvodů je ale i to, že loni koncem roku se firmy předzásobovaly před lednovým zvýšením spotřební daně," říká expert České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula.

Roste nyní jediné. A to díky mrazům - prodej kvalitnější nafty s nízkoteplotními vlastnostmi. Třeba v síti jedničky trhu - Benziny o 15 procent.