Vláda zatím nestanoví termín přijetí eura a nebude příští rok usilovat o vstup do mechanismu směnných kurzů. Po jednání vlády, která měla na programu vyhodnocení plnění maastrichtských kritérií pro vstup do eurozóny a stupně ekonomické sladěnosti České republiky s eurozónou, to ve středu novinářům řekl premiér Petr Nečas.

"Musím konstatovat, že vláda svým závěrem se usnesla, že doporučení zatím nestanovovat datum pro vstup do eurozóny je doporučení, za kterým vláda stojí, a nebude tedy stanovovat datum pro vstup do eurozóny. Součástí toho samozřejmě je, že i v průběhu roku 2011 vláda nebude usilovat o vstup do mechanismu směnných kurzů," uvedl Nečas.

Ve stejném duchu k euru jako vláda se ve středu vyjádřili i líčové instituce pro jeho zavedení - ministerstvo financí (MF) a Česká národní banka (ČNB). "Česká národní banka spolu s Ministerstvem financí doporučily prozatím  nestanovovat cílové datum přijetí eura, a tudíž v roce 2011 neusilovat o vstup do kurzového mechanismu ERM II," uvedly obě instituce ve společné tiskové zprávě..

Mechanismus směnných kurzů je období před přijetím eura, ve kterém země musí prokázat, že její měna je v rámci přípravy na připojení eura stabilní.

"Přistupovat v současné chvíli k euru by byla ekonomická i politická hloupost," prohlásil předseda vlády již začátkem prosince a dodal, že minimálně do roku 2014, kdy skončí mandát jeho kabinetu, nebude pro Česko euro výhodnější než koruna.

A nedávno se ozvaly proti euru i hlasy právě z centrální banky. Člen bankovní rady Pavel Řežábek totiž začátkem prosince prohlásil: "Osobně bych nehlasoval pro vstup do eurozóny. Nevidím jediný důvod, proč bychom se měli zavázat ke vstupu do něčeho, co jsme neakceptovali na začátku." Narážel na to, že eurozóna se od doby, kdy Česko přislíbilo, že euro přijme, výrazně změnila.

Část potřebných kritérií Česko již plní

Nečas připomněl, že ČR některá kritéria pro vstup do eurozóny už plní. Výjimkou je deficit veřejných rozpočtů, který má Česká republika vyšší než stanovuje Pakt stability a růstu. "Například kritérium cenové stability je plněno. Také kritérium dlouhodobých úrokových sazeb naše ekonomika splňuje," řekl Nečas. Další kritérium stability měnového kurzu lze podle něj posoudit až po vstupu do mechanismu směnných kurzů.

"Ve světle domácího vývoje a s přihlédnutím k fiskálním problémům v eurozóně v posledním roce i k přetrvávající zvýšené volatilitě na finančních trzích se situace v současnosti nejeví jako příznivá pro budoucí přijetí jednotné měny euro v České republice a podniknutí kroků k němu směřujících," doplnily Nečase ČNB a MF.

Podle nich bude konsolidace veřejných financí i další kroky přínosem pro ekonomiku bez ohledu na přijetí jednotné evropské měny. Centrální banka také poukázala na to, že by ekonomice pomohlo i zvýšení pružnosti na trhu práce.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka na vstup Česka do eurozóny není připravena ani Česká republika, ani eurozóna, která nyní musí pracovat na zajištění své stability. Česko musí ještě "dodělat své domácí úkoly" na poli rozpočtové politiky a dále pokračovat v přibližování se k eurozóně, co se týče úrovně i struktury ekonomiky, dodal Marek.

"V této situaci proto nelze dospět k závěru, že bylo dosaženo dostatečného pokroku při vytváření podmínek pro přijetí eura, aby mohlo dojít ke stanovení cílového data vstupu do eurozóny," uzavřely MF a ČNB.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist