Podnikatel Radovan Vítek, který se nedávno stal největším věřitelem loterijní společnosti Sazka, připravuje vlastní plán její restrukturalizace a fungování. V plánu navrhne nejen způsob oddlužení Sazky a vyrovnání všech jejích závazků, ale také nový způsob financování českého sportu. Vyplývá to z dnešního prohlášení Vítka a realitní společnosti CPI.
Vítek se společně s CPI rovněž důrazně ohradili proti spekulacím některých médií, která označují současné aktivity společnosti Penta vůči Sazce za společnou dohodu.
"Radovan Vítek se od těchto kroků Penty distancuje a bude v případě Sazky i nadále postupovat samostatně," uvedl. Pohledávky za Sazkou, které Vítek v uplynulých dnech koupil, činí 950 milionů korun.
Pomůže šéf fotbalové Sigmy
Plán restrukturalizace Sazky chce Vítek představit prostřednictvím prezidenta fotbalového klubu Sigma Olomouc Josefa Lébra akcionářům Sazky počátkem ledna."Lébr je jediný člověk, který ve vztahu k akcionářům Sazky a sportovním svazům požívá mé plné důvěry, proto jsem jej požádal o spolupráci v rámci přípravy restrukturalizačního plánu," dodal Vítek. Na rozdíl od nabídky Penty nemá prý jeho návrh žádné ultimativní požadavky.
Plány Radovana Vítka se ale od těch "penťáckých" příliš neliší. "Chceme Sazku restrukturalizovat, zbytné věci prodat a snížit dluh," řekl serveru iHNed.cz devětačtyřicetiletý Josef Lébr, který kromě šéfování Sigmy Olomouc vlastní i průmyslové areály a spoluvlastní družstevní záložnu Creditas.
S Vítkem se Lébr zná už dlouho. "Pan Vítek na to hledí čistě přes peníze, já se bavím sportem. Snažím se předložit restrukturalizační plán tak, aby vyhovoval největšímu věřiteli i sportovním svazům," dodal Lébr.
I pokud nakonec boj o Sazku vyhraje Vítek, má to zřejmě spočítané současný šéf loterijní společnosti Aleš Hušák. Podle Lébra by muselo odejít celé vedení Sazky, které by nahradili "ekonomové, právníci a lidé, kteří umí dělat s penězi a řídili by firmu tak, jak se má firma řídit".
Podle Lébra je Vítek připraven do Sazky vložit i další peníze. "Já sám jsem tam ochoten vložit také své prostředky, menší, v řádech stamilionů korun," dodal Lébr. "Určitě jsme konkurentem Penty. S Pentou jsme nevyjednávali".
Penta chce Sazku ovládnout
Penta, která vlastní konkurenční společnost Fortuna, nabídla finanční pomoc Sazce ve středu. Ta má spočívat v tom, že Penta by do Sazky vložila řádově miliardy korun a další garantované platby v řádu stovek milionů korun, za což by v loterijní společnosti získala stoprocentní podíl.
S nabídkou seznámila zástupce sportovních svazů, kteří po jednání připomněli, že rozhodnutí a konkrétní kroky musí učinit akcionáři Sazky, tedy zejména Český svaz tělesné výchovy (ČSTV).
Vstup investora Penta podmínila dohodou s akcionáři, zpracováním plánu restrukturalizace, bezodkladným jmenováním nového vrcholového vedení, zpracováním plánu prodeje neproduktivních aktiv, včetně prodeje Malé arény, případně O2 Areny, a pozastavením veškerých investic.
Penta nás pomlouvá, budeme ji žalovat, říká Sazka
Vedení Sazky ve středu večer uvedlo, že bude po Pentě požadovat náhradu škody v řádu miliard korun a obrátí se v této souvislosti na soud."Nepravdivé informace, týkající se hospodaření a finanční situace Sazky, zveřejnili její zástupci s cílem uměle snížit její hodnotu a získat neoprávněný prospěch. Dalším cílem bylo poškodit konkurenta a zvýšit hodnotu vlastních, veřejně obchodovaných akcií," uvedl mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.
Sazka, kterou vlastní ze zhruba 68 procent ČSTV, se dostala v posledních dnech do problémů. Vítek skoupil pohledávky Komerční banky a Raiffeisenbank. Sazka musí platit i vysoké splátky za výstavbu pražské vysočanské O2 areny držitelům dluhopisů. Podle podnikatele Martina Ulčáka, který nyní za Sazku jedná s věřiteli, teď společnost musí provést velké škrty a prodat nepotřebný majetek.
Sazka v nesnázích prodává majetek, ředitel Hušák i luxusní Bentleye - čtěte ZDE
Sazka je největší tuzemská loterijní společnost, vznikla v roce 1956. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu. Provozuje sportovní a kurzové sázkové hry, číselné a okamžité loterie; ze zákona musí ze zisku podporovat sport a tělovýchovu.
Realitní skupina CPI vznikla v roce 1991. Její většinovou majitelkou je Milada Mladá, Vítkova matka - na ní Vítek převedl svůj majetek kvůli rozvodu s manželkou. Skupina v Česku a na Slovensku vlastní kolem 13 000 nájemních bytů. Zisk skupiny CPI v prvním pololetí letošního roku dosáhl 75,6 milionu korun, hodnota aktiv 23,6 miliardy korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist