Odhadovaná hodnota sociální sítě Facebook se v posledních pěti měsících zvýšila o polovinu. Nezaostal ani konkurenční Twitter, jehož hodnota se dokonce zdvojnásobila. Stalo se tak poté, co investoři na finančních trzích vyhnali cenu akcií nejrychleji rostoucích soukromých společností v Silicon Valley.
Hodnota jedenácti nejlepších soukromých internetových společností se celkově od 30. června zvýšila o 54 procent. Mediální žebříček burzovního indexu S&P 500 přitom stoupl o 19 procent, podle dat společnosti Nyppex.
Odhad hodnoty je založen na ceně, kterou jsou soukromí investoři ochotní zaplatit za malé podíly na finančním trhu, a umocněn horečnatým stavem, který v investicích do technologie nyní panuje. Institucionální investoři i spekulativní kapitalisté se snaží o získání vlivu na novou generaci internetových společností orientovaných na služby svým zákazníkům.
"Investoři sázejí na to, že je v sociálních médiích budoucnost," říká Laurence Allen, člen managementu společnosti Nyppex. "V posledních třech letech se říkávalo, že jsou zaměstnanci v oboru přepláceni. V jejich platech se však promítá vysoká potenciální ziskovost internetových společností,"dodává.
Během posledních pěti let se odhadovaná hodnota sociální sítě Facebook zvýšila z 26,4 miliardy na 41,2 miliardy dolarů (zhruba z 511 miliard na 798 miliard korun). Provozovatel on-line chatu Twitter svou hodnotu za stejný čas zdvojnásobil na 3,7 miliardy dolarů (71,6 miliardy korun).
Hodnota webových stránek Groupon se ztrojnásobila na 4,8 miliardy dolarů (93 miliard korun) poté, co se tyto "kuponové" stránky snažil odkoupit internetový gigant Google.
Hodnota některých společností se naopak snížila poté, co padly v nemilost přelétavých uživatelů internetu. Společnost provozující stránky Digg, které jsou tvořené zejména recenzemi samotných uživatelů, si ještě na počátku roku investoři cenili na 170 milionů dolarů (3,3 miliardy korun), nyní už je to pouze 102 milionů dolarů (2 miliardy korun).
Hodnota firmy Zynga provozující společenské hry po síti se za tento rok snížila o 8,2 procenta z 4,8 miliardy na 4,4 miliardy dolarů (z 93 miliard na 85 miliard dolarů).
"Tyto společnosti zaznamenaly strmý růst zejména v minulosti," říká Hans Swildens, zakladatel Industry Ventures, investorské společnosti na finančních trzích.
Přestože společnosti ještě neznají své výsledky za letošní rok, osoba blízká Facebooku tvrdí, že by jeho příjmy za letošní rok měly dosáhnout dvou miliard dolarů (38,7 miliardy korun).
Lidé seznámení s děním v Grouponu odhadují, že by jeho příjmy měly dál růst exponenciální řadou až na dvě miliardy dolarů v příštím roce.
Příjmy společnosti Zynga jsou odhadovány na 600 milionů dolarů (11,6 miliardy korun).
"Jakékoliv pokusy zvenčí o předpovědi příjmů nebo hodnoty společnosti jsou bezesporu spekulativní a měly by tak být i brány," řekl Jonny Thaw, tiskový mluvčí společnosti Facebook.
Většina obchodníků na finančních trzích je organizována soukromě. Důležitější roli pak hrají obchodníci typu SecondMarket či Shares Post.
Zatímco veřejné akciové burzy stále zůstávají slabé, sekundární trh s akciemi soukromých společností vykazuje stále známky značného růstu.
"Kdyby se objevilo příliš mnoho vstupů nových firem na burzu, mohl by se růst finančních trhů zpomalit," říká Swildens. "Kdyby naopak na burzu tolik společností nevstoupilo, budeme mít možnost pozorovat zhodnocení tohoto trhu až o čtyřicet procent ročně po dobu dalších několika let."
Další články FT otištěné v HN na www.ekonomika.ihned.cz/ft
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist