Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během listopadu zvýšily o 5,55 miliardy korun na 1,05 bilionu korun. Za poslední rok zvýšily domácnosti své zadlužení o 77,137 miliardy korun, to vyplývá z pátečních údajů České národní banky (ČNB).

Zadluženost podniků v listopadu klesla meziročně o 30,8 miliardy korun na 911,318 miliardy korun. Oproti říjnu se úvěry tuzemských firem naopak zvýšily o 920,5 milionu korun.

Jednodenní vklady domácností vzrostly od října o 6,16 miliardy korun na 965,364 miliardy. Meziročně se zvýšily o 165,014 miliardy korun.

Vklady domácností s výpovědní lhůtou, k nimž patří například termínované vklady, klesly meziročně o 94,053 miliardy na 351,696 miliardy korun. Ve srovnání s předchozím měsícem se snížily o 3,812 miliardy korun.

Růst peněžní zásoby, měřený agregátem M2, letos v listopadu zpomalil na 3,6 procenta z říjnových 4,4 procenta.

Centrální banka poskytuje uvedenou statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Ten se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, jež zahrnují kromě centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru