Drahá ropa, zlato, měď ale i pšenice, nebo káva - to je realita, na kterou si budeme muset zvyknout. Světové ceny komodit zaznamenaly v loňském roce díky slabému dolaru a oživení globální ekonomiky prudké posílení. Výjimkou nebylo zhodnocení v řádu desítek procent.
Rekordman mezi komoditami palladium - kov který se používá třeba na výrobu katalyzátorů - cenu dokonce zdvojnásobil. Zdražování komodit přitom zřejmě nekončí. Podle řady analytiků nás podobný vývoj může čekat i letos.
Růstový cyklus
"Stále se nacházíme v několikaletém růstovém cyklu, který ještě pravděpodobně neskončil. Do budoucna navíc hrozí vyšší inflace a právě komodity mohou poskytnout zajímavou ochranu proti znehodnocení peněz," tvrdí analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.
Zdražování komodit podle něj podporuje i extrémně uvolněná měnová politika, tedy nízké úroky, některých centrálních bank a vyšší růst globální ekonomiky.
Cukr, pšenice a bavlna lámou rekordy. Svět ohrožuje agflace - čtěte ZDE
Zlato a další drahé kovy dál trhají rekordy, pomáhá jim klesající dolar - čtěte ZDE
Podle čínského analytika Li Ninga z China International Futures Shanghai bude i rok 2011 ve znamení nárůstu ceny zlata, protože v prostředí rostoucí inflace bude mít zlatý kov stále pověst bezpečné investice. A růst se čeká i od zemědělských komodit.
"Globální zásoby jsou v případě řady obilovin a olejnin na několikaletých minimech a jakékoliv neočekávané výpadky produkce by se samozřejmě projevily i na ceně. Poptávka se navíc stále zvyšuje a nabídka naopak mnohdy pokulhává. Zajímavá může být například kukuřice a právě olejniny," říká Čermák.
Lidé budou mít méně peněz na utrácení
Další zdražování komodit by však mohlo zbrzdit celosvětové ekonomické oživení.
Panují obavy, že nárůst jejich cen zvýší inflaci v rozvíjejících se zemích, tamní centrální banky následně zvýší úroky a zbrzdí tak spotřebu a tím pádem i ekonomický růst. Prvním náznakem podobného vývoje může být nedávné zvýšení sazeb Čínskou centrální bankou. Ta k němu přistoupila ve snaze zkrotit vysoký nárůst cen zemědělských plodin.
Rovněž domácnosti v Evropě a USA, které již nyní trpí vysokou nezaměstnaností, budou muset kvůli zdražení komodit utrácet větší podíl svých příjmů za potraviny a energii. Na další utrácení jim zbude málo peněz. A to opět zbrzdí růst ekonomiky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist