Pro miliardový byznys stavby českých dálnic nastává zlomový rok. Po pěti letech dálničního boomu se letos otevře jen necelých 24 kilometrů nových úseků a výhled na příští roky není o moc lepší. Loni přibylo 53 kilometrů nových dálnic.

Dálnice se už navíc nebudou stavět tak jako doposud. Nad plány zasednou týmy odborníků, kteří budou mít jediný cíl - navrhnout co možná nejlevnější variantu. Ministr dopravy Vít Bárta chystá také seznam dálnic, na jejichž stavbu bude klást v příštích letech důraz. Podle zjištění HN bude obsahovat například spojnici mezi Hradcem Králové a Olomoucí nebo jihočeskou D3.

Takzvanou superkoncepci, jak Bárta své plány sám nazývá, ponese ministr na jednání vlády už v lednu. Bárta kritizoval své předchůdce, že rozestavěli řadu úseků na úkor dokončení důležitých tahů. V Bártově novém plánu bude kromě důležité spojnice mezi Olomoucí a Hradcem, která uleví přetížené D1, také pokračování stavby velkého Pražského okruhu a jihočeské D3. Tedy alespoň těch částí, u nichž nebude problém získat povolení. Bártova superkoncepce má být výhledem za rok 2013.

V letošním roce se otevře část rychlostní silnice R6 mezi Karlovými Vary a Chebem.

"Částečné zprůjezdnění bude možné na jaře, úsek by pak měl být plně v provozu na podzim 2011," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Ervín Dombrovský. Druhým letošním úsekem bude D1 mezi Hulínem a Říkovicemi a posledním je krátký úsek severočeské D8 mezi Lovosicemi a Bílinkou.

Letos se také poprvé za poslední roky rodí plány, jak na dálnicích ušetřit. Ministr Vít Bárta se rozhodl spolupracovat s Dopravní fakultou ČVUT. "Naše hlavní úkoly budou tři. Stanovíme normativy, aby šlo jednotlivé stavby mezi sebou dobře porovnávat, budeme se zabývat rozšířením mýtného systému a přepočítáváním PPP projektů," řekl Petr Moos z dopravní fakulty. Jedním z prvních konkrétních úkolů pro ČVUT bude navrhnout rozšíření brněnské D1 na tři pruhy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist