Info

5 procentních bodů

O tolik musejí největší čínské státní společnosti zvýšit dividendu splatnou do státní kasy.

151 miliard dolarů

Odhad čistého zisku 122 největších čínských státních firem za rok 2010.

Peking potřebuje naléhavě peníze na stabilizaci čínské ekonomiky i na podporu dosud opomíjených sociálních služeb. Státní firmy proto budou muset vládě odvádět více peněz než dosud.

Nové nařízení čínského ministerstva financí ukládá největším společnostem zvýšit dividendu o pět procentních bodů a rozdělilo je do tří kategorií podle toho, kolik budou do státní kasy odvádět.

Nejvíce, tedy patnáct procent ze svých zdaněných zisků, budou platit petrochemické, tabákové, energetické a telekomunikační společnosti v zemi. Ty doposud odváděly jenom deset procent. Do této skupiny patří čínské společnosti, které působí i v zahraničí, jako jsou giganti PetroChina nebo China Mobile.

Deset procent místo původních pěti budou platit státem kontrolované firmy podnikající v obchodu, stavebnictví, dopravě a těžebním průmyslu. To se týká národních gigantů, jako jsou ocelárny Baosteel nebo aerolinie Air China.

Do poslední kategorie, která musí nově platit státu pětiprocentní dividendu, spadají výzkumné ústavy a výrobci vojenského vybavení. Ti přitom do státní kasy dosud nemuseli přispívat vůbec.

Odhaduje se, že 122 největších čínských státních společností vydělalo za loňský rok celkem 151 miliard dolarů čistého (zhruba 2,87 bilionu korun). Vyplývá to ze statistiky Komise pro správu a kontrolu státního majetku (State-owned Assets Supervision and Administration Commission, Sasac).

Čínská vláda doufá, že získané peníze bude moci investovat do zanedbaného sektoru sociálních služeb, tedy do zdravotnictví, vzdělání, rozvoje veřejného bydlení a systému sociálního zabezpečení.

Tím, že stát firmám sebere větší část zisků, jim znemožní více investovat, což má zabránit dalšímu růstu již tak přebujelých odvětví. Hlavně chce ale vláda zvýšením dividendy podpořit růst domácí spotřeby. To by uvítali ekonomové i politici na celém světě, kteří ve zvýšení čínské domácí spotřeby vidí způsob, jak znovu nastolit rovnováhu mezinárodního obchodu a otevřít čínský trh chřadnoucím rozvinutým ekonomikám.

Největší čínské společnosti začaly státu vyplácet dividendy poprvé v roce 2007 po dlouhých letech restrukturalizace, jež vedla ke ztrátě desítek milionů pracovních míst a odkázala sektor sociálních služeb na státní kasu. Největší čínské společnosti však následně získaly ve svých odvětvích v podstatě monopolní postavení, což jim podle oficiálních údajů umožnilo během posledních pěti let zdvojnásobit zisky.

Změny však zajistily čínským společnostem i dostatek finančních prostředků k expanzi na zahraniční trhy. "Za loňský rok bude zřejmě třetina zisků největších čínských firem pocházet ze zahraničí," řekl šéf komise Sasac Wang Jung.

Čínská vláda chce zakročit i proti inflaci, která byla v listopadu na pěti procentech. To vedlo o vánočních svátcích ke druhému zvýšení úrokových sazeb během pouhých dvou měsíců. Peking uvedl, že udržení cenové hladiny je jeho hlavní prioritou.

 

Třetina zisků největších čínských firem za loňský rok bude zřejmě pocházet ze zahraničí.
Wang Jung, šéf Komise pro správu a kontrolu státního majetku

 

 

další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft

 


GIGANTI ZAPLATÍ NEJVÍCE
Čínská vláda si pro peníze na rozvoj sociálních služeb dojde do největších domácích společností. Nové opatření se dotkne i společnosti PetroChina, největšího čínského producenta ropy.
foto: Bloomberg

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist