Dostanou klienti letos evropské banky na kolena? Někteří analytici si to myslí a poukazují na obrovské sumy peněz, které odtékají z irských bank. Pokud by došlo k opravdovému "runu" na irské banky, mohl by se následně problém lavinově rozšířit do Portugalska, Řecka, Itálie a - což by bylo nejvážnější - do Španělska.

S odkazem na názory některých analytiků to píše odborník na finance prestižního amerického časopisu Fortune Colin Barr. A potvrzují to i oficiální údaje. V listopadu poklesly vklady irských bank již čtvrtý měsíc po sobě, vyplývá z nedávné zprávy irské centrální banky. Zahraniční klienti navíc stahovali své peníze nejrychlejším tempem za více než rok.

Jedná se o logický důsledek prasklé bubliny na realitním trhu, kvůli které muselo Irsko přijmout nepříliš výhodnou nabídku na záchranu od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Jejich půjčku budou irští daňoví poplatníci splácet dlouhá léta. Jde i o důsledek chybné politiky irské vlády, která se v roce 2008 zaručila za veškeré vklady bank.

Vklady v bankách se tenčí

Jen v listopadu odteklo z Irska 20 miliard eur zahraničních vkladů. To je v meziročním srovnání 28procentní pokles a dokonce 42procentní úbytek oproti vrcholu realitní bubliny. Samotní domácí střadatelé v listopadu vybrali více než 6 miliard eur. Celkově se depozita irských bank za minulý rok ztenčila o 15 procent.

Značně nepopulární záchranné plány a "dysfunkční" evropská politika (jak píše Colin Barr) dává dost důvodů předpokládat, že se problémy nepovede jen tak zamést pod koberec.

"Za těchto okolností se každé ráno ptám - není dnes vhodný den na masivní útok věřitelů na irský bankovní systém?" říká Scott Minerd, investiční manažer Guggenheim Partners. "A pokud takový útok nastane, co zabrání tomu, aby se to samé stalo v Portugalsku, Řecku, Itálii a co je nejdůležitější, ve Španělsku?"

Přesun do bezpečných měnových přístavů

"Útoky na banky vážně poškodí prosperitu této země (Irska) na celou generaci," prohlásil v listopadu manažer dluhopisového fondu Pimco Mohammed El-Erian. Tehdy uvedl, že prvním krokem k odvrácení útoku na banky je masivní zahraniční pomoc a razantní kroky irské vlády. Investory doma i v zahraničí ale 113 miliard eur záchranného balíku zcela neuklidnilo, což potvrzuje třeba pokračující útěk od eura k švýcarskému franku, nemluvě o zlatě.

Do "bezpečného přístavu", jak je přesun prostředků do švýcarského franku tradičně chápán, lákají investory kromě potíží ostatních měn velmi solidní výsledky i aktuální výhledy tamní ekonomiky. Za sto švýcarských franků lze nyní koupit přes 105 amerických dolarů. Nikdy v moderní historii nebyla měna alpské konfederace tak silná.

Minerd proto očekává v tomto roce oslabování eura vůči dolaru. "Než bude po všem, může se euro dostat na desetileté minimum k 85 centům za euro, oproti současným 1,33 dolaru za euro," tvrdí.

Střadatelé v Česku mimo eurozónu zatím mohou zůstat relativně v klidu, i když případné další potíže eura by mohly ovlivňovat do jisté míry rakouské či belgické matky velkých českých bank.

Zátěžové studie České národní banky z konce minulého roku nicméně ujišťují, že naše banky jsou zdravé a stabilitu bankovního systému by vážně neohrozil ani "krajně nepříznivý scénář".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist