Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš ve čtvrtek ostře kritizoval rozhodnutí Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), který ve středu pro zadluženou loterijní společnost Sazka nedoporučil přijmout nabídky, jež by změnily její vlastnickou strukturu. Dobeš v tiskové zprávě uvedl, že rozhodnutí ČSTV, který je největším akcionářem Sazky, povede k zakonzervování kritického stavu firmy a "posílení starých struktur".

Středeční rozhodnutí výkonného výboru ČSTV prakticky znamená, že ze tří uchazečů o Sazku budou akcionáři dál jednat pouze s Martinem Ulčákem. Ten jako jediný ze zájemců o Sazku, která v současné době čelí finančním problémům kvůli výstavbě pražské O2 areny, nežádá v loterijní firmě žádný podíl.

"Zakonzervování a posílení starých struktur v ČSTV je velmi nebezpečný jev. Ti samí lidé, kteří dovedli společnost Sazka tam, kde je, říkají, že vědí, jak ji z této situace dostat," uvedl Dobeš. Odmítnutí silného strategického partnera, který by přinesl změnu, prý vnímá jako vážné pochybení výkonného výboru ČSTV.

Dobeš přirovnal členy výboru ke svým někdejším klientům z psychoterapeutické praxe. "Někteří členové výkonného výboru se chovají stejně, jako by měli strach z vůdce sekty," uvedl ministr.

Akcionáři Sazky dostali tři oficiální nabídky. Ulčák nabízí 200 milionů Kč ročně na deset až 15 let s podmínkou, že si Sazka udrží čistý zisk na současné úrovni. Sázkový holding Synot slíbil 250 milionů ročně v příštích 15 letech a finanční skupina Penta 130 milionů s garancí na 30 let. Všichni tři zároveň nabídli dvě až tři miliardy korun na okamžitou pomoc. Penta za to chce stoprocentní podíl v Sazce, Synot dvě třetiny akcií, jediný Ulčák přímý vstup do společnosti nepožaduje a netrvá ani na změně jejího vedení. Podnikatel Radovan Vítek, který skupuje dluhy Sazky a hrozí jí insolvenčním řízením, zatím žádnou oficiální nabídku nepředložil.

Sazka je největší tuzemská loterijní společnost. ČSTV je s téměř 68 procenty jejím největším akcionářem. Společnost si i přes pokles v posledních letech udržuje čistý roční zisk výrazně nad hranicí jedné miliardy korun, čelí však problémům plynoucím z vysokých splátek za výstavbu vysočanské O2 areny držitelům dluhopisů. Za loňský rok vytvořila podle předběžných výsledků čistý zisk 1,4 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 12 procent.