Firmy musely během krizových let 2008-2009 dát své expanzivní plány k ledu. Jejich fúze a akvizice se začaly hýbat loni, ale ten pravý boom se čeká teprve letos. Na tisíc největších společností má podle expertních odhadů v hotovosti zhruba tři biliony dolarů.

"Není pochyb o tom, že firmy opět vyrážejí do světa na nákupy. Mají měšec plný peněz. Možná to zní jako paradox, ale naplnily ho během krize," komentuje ve své analýze německý list Handelsblatt.

Na prahu nového roku se nápadníci točí hned kolem několika významných firem. Podle expertů je to pouze začátek letošní čilé aktivity.

Obří spojení v energetice

Nová vlna akvizic vynese na scénu také nové obry v energetice. Americká společnost Duke Energy oznámila, že za 13,7 miliardy dolarů (v přepočtu 260 miliard korun) převzala mnohem menšího rivala Progress. Vznikl tak největší americký výrobce a dodavatel elektřiny s více než sedmi miliony zákazníků. Spravuje elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 57 tisíc megawattů, a předstihne tak své největší soupeře - společnosti American Electric Power a Southern Co.

"Financovat rozsáhlé investice do výstavby nových elektráren, včetně jaderných, i do opatření na ochranu životního prostředí bude díky spojení mnohem snazší. Ušetříme spoustu peněz," komentuje pro agenturu Bloomberg William Johnson, výkonný ředitel Progressu.

Další spojení v americké energetice budou podle něj letos následovat. Důvod je zřejmý: čím více má firma zákazníků, jimž může zaúčtovat náklady na nové technologie a omezení emisí, tím lépe pro její akcionáře...

Rušno je i v potravinářství

Pohyb nastal také v chemickém průmyslu a potravinářství. Na spadnutí je převzetí dánského výrobce potravinářských přísad americkým chemickým koncernem DuPont. Ten nabízí slušných 5,8 miliardy dolarů (110 miliard korun) v hotovosti.

"Je to atraktivní nabídka, která prospěje našemu byznysu i zaměstnancům," vyslovil se na webových stránkách firmy Danisco její výkonný ředitel Tom Knutzen.

Vše nasvědčuje tomu, že brzy bude ruka v rukávě. Další zájemci o převzetí Danisca, například belgická chemická skupina Solvay, neuspěli, uvedla včera agentura Reuters.

V hledáčku "nájezdníků" se ocitl také americký výrobce potravin a spotřebního zboží Sara Lee, přítomen i na českém trhu. Zájem o něho projevil brazilský koncern JBS, největší světový zpracovatel masa.

Brazilci v polovině prosince Američanům nabídli 11 miliard dolarů, ale dostali košem s tím, že je to málo.

"Koupě Sary Lee nebude laciná. Její současná tržní kapitalizace přesahuje 11 miliard dolarů," míní Bevan Rosenbloom z americké firmy RBS Securities.

Experti banky JPMorgan soudí, že Sara Lee může požadovat až 17 miliard dolarů. Popohnat cenu vzhůru mohou další zájemci. V úvahu připadá potravinářský magnát Dean Metropoulos, který se podle listu The Wall Street Journal k tomuto účelu spojil s finančním investorem Apollo.

Pokud se chystaný "útok" na Saru Lee podaří, bude to zřejmě největší převzetí americké firmy cizím investorem od začátku hospodářské recese.

Brazilská JBS v letech 2007-2010 po celém světě provedla 14 akvizic v celkové hodnotě 19,1 miliardy dolarů.

Její šéf Joesley Batista nedávno řekl, že firma, zpracovávající asi desetinu veškerého hovězího masa, které se ve světě spotřebovává, hodlá dále růst cestou akvizic, především v Severní Americe a také v domovské Brazílii.

Sanofi a Genzyme jednají

Ve hře stále je nabídka francouzské farmaceutické firmy Sanofi Aventis pro americkou biotechnologickou firmu Genzyme za 18,5 miliardy dolarů. Francouzi si dosud stěžovali, že ji Američané ignorují. Ale ledy se po třech měsících hnuly.

"Neválčili jsme, jenom panovalo určité napětí. Nyní jsme našli cestu k jednání," prohlásil včera na konferenci v San Francisku Henri Termeer, šéf Genzyme.

 

Letošní klíčové akvizice

2,5 - 3,0 bilionu dolarů

taková částka by měla být v letošním roce vynaložena na akvizice. Ve srovnání s loňskem by tak byla o třetinu vyšší.

Energetika

V USA se firma Duke Energy dohodla, že za 13,7 miliardy dolarů převezme menšího konkurenta Progress. Firmy se dávají dohromady kvůli výstavbě nových jaderných elektráren i proto, aby mohly "rozpočítat" náklady na snížení emisí na více zákazníků.

Potravinářství

Americký Dupont hodlá za 5,8 miliardy dolarů koupit dánskou firmu Danisco, výrobce potravinářských přísad.

Petrochemický průmysl

Čínská společnost Petrochina začíná "evropské tažení" v Británii a Francii, kde zatím kupuje jenom malé rafinerie.

 


JE PŘI CHUTI
Největší francouzský výrobce léčiv Sanofi Aventis v uplynulých pěti letech spolkl 37 menších firem. Jeho ředitel Chris Viehbacher si vybírá další akviziční "terče".
foto: Bloomberg

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist