Pracovali jako ředitelé firem, krize je připravila o místo a dosud nesehnali jiné stále působiště. Nechávají se proto najímat do jiných firem na přechodnou dobu. Zde mohou zúročit své zkušenosti. Působí tam několik měsíců jako finanční, obchodní či generální ředitelé, a až splní svou misi, skončí.
Poptávka po „létajících“ manažerech podle personalistů roste.
„Najímají si je dnes především firmy, které mají nějaké problémy a potřebují pohled z venku. Uplatňují se však i při strategických změnách, například když přesouvají část výroby, expandují do zahraničí, fúzují nebo zavádějí složitější změny,“ říká Alena Chlumská, ředitelka české pobočky personální agentury Billanc Partners.
Vzrůstající zájem potvrzuje také Andrea Filipová ze společnosti AGIM, jež se na hledání interim manažerů specializuje. Společnost eviduje za loňský rok 48 firem, které o interim manažery projevily zájem.
„Domnívám se, že ten pravý boom tohoto typu spolupráce v Česku teprve přichází,“ říká Filipová.
Přibývá podle ní také majitelů menších firem, kteří odcházejí do důchodu a nevědí, co dál. Přitom chtějí někoho, kdo by „dal firmu dohromady“ a případně ji převzal. „Jde často o mimopražské firmy s malým počtem zaměstnanců a jedním majitelem, který by chtěl za sebe najít náhradu,“ vysvětluje Filipová.
Nabídka „létajících“ manažerů převyšuje poptávku, a tak si začaly firmy vybírat. Zato manažeři práci těžko seženou. I tak ale ceny za práci přechodných manažerů stále dosahují až dvojnásobku toho, co dostávají zaměstnanci na obdobných pozicích.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist