Podle předsedy Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), hlavního akcionáře největší tuzemské loterijní společnosti Sazka, Pavla Kořana chtějí do Sazky vstoupit dva noví zájemci bez nároku na podíl. Řekl to v pondělí večer v televizi Z1 s tím, že jejich jména zveřejní ve středu. Kořan řekl, že noví zájemci, stejně jako společnost E-Invest Martina Ulčáka, nechtějí měnit vlastnickou strukturu Sazky.

"Pomohou krýt určité pohledávky, možná i za panem Vítkem, bude-li třeba. Já jsem ale přesvědčený, že to třeba nebude," řekl televizi Kořan a dodal: "A pak se s akcionáři dohodnou na splátkovém kalendáři, jenž bude rozložen do delší časové osy, kde samozřejmě ten jejich byznys na pomoci Sazce bude naplněn. A zároveň tam zbudou prostředky ve prospěch akcionářů." Předseda ČSTV také zmínil fakt, že svaz jedná se čtyřmi zájemci o prodej O2 areny.

Podnikatel Radovan Vítek v pondělí podal u Městského soudu v Praze na Sazku insolvenční návrh a soud zveřejněním v insolvenčním rejstříku řízení zahájil. Vítek skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun. Podle serveru deníku Sport je však Vítek podle vyjádření svého vyjednavače Josefa Lébra ochoten vzít insolvenční návrh zpět. Má však podmínku: výměnu současného představenstva Sazky včetně generálního ředitele Aleše Hušáka.

Sazka ale pohledávky Vítka neuznává a tvrdí, že není v insolvenční situaci. Předseda představenstva a generální ředitel Sazky Aleš Hušák v pondělí večer v České televizi řekl, že žádné pohledávky neexistují a že vedení firmy je přesvědčeno, že soud insolvenční návrh zamítne.

Sazka čelí problémům zejména kvůli vysokým splátkám za výstavbu pražské O2 areny držitelům dluhopisů. Vedení Sazky se v úterý sejde se zástupci pěti zahraničních fondů a bank, jež vlastní většinu jejích dluhopisů.

Sazka vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu.

Akcionáři Sazky dostali tři oficiální nabídky od investorů k řešení situace. Podnikatel Ulčák nabízí 200 milionů Kč ročně na deset až 15 let s podmínkou, že si Sazka udrží čistý zisk na současné úrovni. Ulčák MF Dnes řekl, že majitelům dluhopisů na jednání navrhne, aby se dobrovolně vzdali zhruba třetinového výnosu z těchto cenných papírů.

Synot slíbil 250 milionů ročně v příštích 15 letech a finanční skupina Penta 130 milionů s garancí na 30 let. Všichni tři zároveň nabídli dvě až tři miliardy na okamžitou pomoc.