Americký prezident Barack Obama podstoupí tento týden jeden z klíčových soubojů letošního roku. Pokusí se přesvědčit čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa, aby Peking přestal s politikou podhodnocování měny. Schůzka, pro kterou se již vžilo označení "G2", může mít pro světovou ekonomiku podobný význam, jaký dříve měly summity amerických prezidentů s vládci Sovětského svazu.

Obamův úspěch by mohl zajistit pracovní místa pro miliony Američanů a zmenšit nerovnováhu světového obchodu. Hlava čínského státu a současně šéf vládnoucí komunistické strany Chu, kterého loni americký magazín Forbes označil za nejmocnějšího muže světa, dal krátce před zahájením návštěvy Washingtonu najevo, kdo má v ruce většinu trumfů. V otázce kurzu žádné ústupky neslíbil a současný měnový systém, jemuž dominuje dolar, nazval "produktem minulosti".

Nepřímo také kritizoval podzimní rozhodnutí Fedu nalít do ekonomiky 600 miliard dolarů, které se z velké části rychle přesunuly do zahraničí. "Měnová politika Spojených států má zásadní dopad na globální likviditu a kapitálové toky, a proto by objem hotovosti v amerických dolarech měl být držen na rozumné a stabilní úrovni," napsal Chu v odpovědi na otázky novinářů z Wall Street Journal a Washington Post.

Co má dolar nahradit? Čína by ráda zajistila významnější roli jüanu. K tomuto cíli směřují již provedené liberalizační kroky. Okamžité změny však nelze čekat. "Změnit národní měnu ve světově přijímanou bude dlouhý proces," připouští Chu.

Šéf pekingského politbyra odmítl názor, že by Čína měla jüan revalvovat ve vlastním zájmu, aby zkrotila domácí inflaci. Zbytek světa se tak bude muset spokojit s postupným reálným růstem čínských nákladů daným právě vyšší inflací, než panuje v západních zemích.

Postupný růst nákladů v Číně, plynoucí i z růstu životní úrovně tamních dělníků, pociťují zahraniční investoři již nyní. Produkci zvlášť náročnou na lidskou práci proto stěhují například do Vietnamu či Indie.

Majitel outdoorové společnosti Husky Petr Brůna zatím přesun výroby nechystá. "V extrémním případě zdražování vstupů bychom uvažovali o přemístění v rámci regionu, například do Vietnamu či Indie."

 

Čína

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist