Hned ze začátku týdne se akciovým trhům dařilo v očekávání setkání evropských ministrů financí, kteří se sešli kvůli debatě nad budoucností záchranných fondů pro země eurozóny, které požádají o finanční pomoc. Nicméně v tomto směru je spíše očekávána emise dluhopisů fondu EFSF příští týden.

Kromě toho pokračující výsledková sezóna čtvrtého čtvrtletí překvapuje spíše pozitivně. I přes horší čísla bank (analytiky zklamala např. Citigroup či Goldman Sachs) většina firem v ostatním sektoru zatím investory potěšila.

Hodně sledovaným titulem byl v tomto týdnu Apple. Ten se dostal pod prodejní tlak poté, co Steve Jobs odešel na dobu neurčitou na zdravotní volno, ale následně firma reportovala výrazně lepší výsledky a prezentovala i velmi pozitivní odhady do budoucna.

V polovině týdne ale už začínalo být patrné, že trhům trošku dochází dech. Evropské indexy ještě posunula výše úspěšná aukce řeckých dluhopisů a trhy v Evropě se tak dostaly na více než dvouletá maxima.

Z těch ale ve čtvrtek klesly poté, co Čína reportovala vyšší než očekávaný růst ekonomiky. To vyvolalo opětovné obavy o utahování tamní měnové politiky kvůli možné potřebě zchladit inflaci.

Po sedmi zvýšeních povinných minimálních rezerv se tak opět hovoří o zvyšování sazeb. To mimo jiné uškodilo hlavně těžařům, protože obavy ze zvyšování sazeb a chlazení ekonomického růstu se projevují silně do poptávky po komoditách.

V tomto případě se ale dle mého názoru spíše jednalo o záminku k vybírání zisků, protože pokud by Čína reportovala pomalejší růst než byla očekávání analytiků, trh by to asi také s nadšením nepřijal. Přidala se i negativní nálada kvůli výše zmíněným horším číslům bank.

Samotný závěr týdne přinesl klidnější aktivitu, kdy právě banky a komoditní firmy táhly trh mírně zpět vzhůru.