Ministerstvo financí zahájilo veřejnou diskusi týkající se budoucnosti daně z přidané hodnoty (DPH) v rámci EU. Diskuse je reakcí na snahu Evropské komise celý systém DPH reformovat a získat názory na problémy, které v současnosti v oblasti DPH existují. V ČR se mohou k materiálu, takzvané Zelené knize o budoucnosti DPH, vyjadřovat lidé i odborníci do
15. března, uvedlo MF na svých internetových stránkách.
Názory MF využije pro přípravu pozice České republiky při diskusích v rámci EU. Evropská komise pak na základě obdržených odpovědí představí na konci roku 2011 priority budoucího systému DPH.
Podle komise je nutné uvažovat o změnách DPH kvůli tomu, že současný systém funguje nyní přes 40 let a v mnoha ohledech již nevyhovuje současným požadavkům.
"Přes snahy o postupnou modernizaci a zjednodušení systému je zřejmé, že tento režim již neodpovídá potřebám moderní ekonomiky, jejíž hnací silou jsou služby a která je založena na technologiích. Současný systém DPH je natolik složitý, že vytváří zbytečné náklady a zátěž pro daňové poplatníky a správce daně, jakož i překážky pro vnitřní trh," uvedla Evropská komise. Některé slabiny systému navíc podle ní vytvářejí prostor pro podvody a daňové úniky.
DPH je hlavním zdrojem příjmů členských států a činí až 20 procent celkových příjmů z daní. Podle komise přitom její význam ještě poroste s tím, jak recese a stárnutí obyvatelstva ovlivní další zdroje státních příjmů.
Zelená kniha, kterou Evropská komise zveřejnila 1. prosince, pokládá otázky pro konzultaci v rámci několika širších okruhů, ale zároveň ponechává maximálně otevřený prostor pro všechny možné myšlenky a nápady. Mezi konkrétní náměty spadá například, zda jsou snížené sazby daně stále relevantní, zda jsou pravidla o odpočtu daně dostatečně neutrální nebo jak lze systém lépe chránit před podvody.
V Evropské unii současná legislativa umožňuje pro daň z přidané hodnoty členským zemím jednu standardní sazbu, která ovšem musí být minimálně 15procentní, a maximálně dvě snížené sazby. Ty nesmí být nižší než pět procent a lze je aplikovat jen na vymezené druhy zboží a služeb.
ČR má nyní dvě sazby DPH, a to deset a 20 procent. Nynější vláda Petra Nečase uvažuje kvůli pokrytí nákladů na důchodovou reformu o sjednocení sazeb DPH na 19 procentech. Jednu sazbu DPH má v EU jen Dánsko.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist