Regulace odměn bankéřů a klíčových zaměstnanců finančních institucí je nebezpečná a může se daňovým poplatníkům v příští krizi prodražit. Myslí si to guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer, který však současně musí celoevropsky závaznou legislativu zavádět.
Nová pravidla nařizují bankám rozkládat výplatu roční odměny do několika let, anebo ji vyplácet v cenných papírech. Měla by se týkat až stovek bankéřů.
Podle Singera začnou banky klíčovým lidem navyšovat pevnou mzdu, aby jim nižší bonusy vynahradily. "Bonus je pohyblivá složka, která obecně snižuje riziko pro zaměstnavatele. Takto bude stát ručit ještě za sedm platů propuštěných bankéřů. Budou to nakonec daňoví poplatníci, kdo se bude na ty platy skládat," řekl HN guvernér s tím, že v Londýně podobná regulace vedla ke zvýšení základních platů o 30 až 50 procent na úkor bonusů.
Rovněž v českých bankách se o zvyšování měsíčních mezd uvažuje. "Zatím se mluví o 10 až 15 procentech. Na kompenzaci bonusů to ani tak stačit nebude," sdělil HN zdroj z jedné ze čtyř největších bank, jenž si nepřál být jmenován.
Systém povede k průměrnosti, stěžují si bankéři
Podle šéfa firmy Patria Finance Tomáše Klápště zvyšování mezd na kompenzaci nemůže stačit. "Nárůstem mzdy třeba o 30 procent dokážete vynahradit průměrné a podprůměrné roky. Ale pokud uzavřete obchod století, nikdo vás za to neodmění. Systém povede k průměrnosti. Budeme se s tím snažit bojovat," uvedl a dodal, že v jeho branži je obvyklé brát v bonusech i sto procent roční fixní mzdy. "Teď bychom mohli brát asi čtvrtinu," podotkl.
Banky narážejí na to, že odměny se musejí snížit jen určité skupině lidí v přísnějším režimu, ale ostatním ne. "Mohlo by se stát, že dva lidé, kteří dosud brali stejně a mají stejné zkušenosti, dostanou velice odlišné odměny. To se podepíše přímo na jejich motivaci," řekl Jindřich Vašina z poradenské firmy KPMG.
Podle Miroslava Singera se budou finanční instituce snažit obcházet regulaci tím, že budou některé činnosti převádět na externí. "Podle mého odhadu budou pracovat na smlouvy, tím se zamotá řízení. Začnou to dělat 'firmy', půjde o konzultantství, poradenství, švarcsystém. A tím se odpovědnost ještě zamlží," zdůraznil guvernér.
Jestliže bude regulace moc přísná, mohly by některé instituce z Česka začít odcházet nebo přesouvat klíčové pracovníky. "V případě příliš prohibitivní regulace, budeme v budoucnu hledat jinou cestu, uvažovali bychom o přesunutí části byznysu," potvrdil Jan Sýkora, šéf jednoho z největších obchodníků s cennými papíry Wood & Company.
Trh teď očekává, jak přísně se k odměňování bude stavět ČNB. Ta dala svou listopadovou vyhláškou najevo vstřícnost. Zavedla totiž jen minimální požadavky stanovené směrnicí a nevyužila možnost zpřísnění národní regulace, již Evropa dala ke zvážení.
MIROSLAV SINGER Na platy bankéřů se budou skládat daňoví poplatníci, míní šéf ČNB. FOTO: HN – FILIP SINGER
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist