Deficit amerického rozpočtu v aktuálním fiskálním roce pravděpodobně dosáhne rekordních 1,5 bilionu dolarů (asi 26,7 bilionu korun). Vyplývá to z nového odhadu, který ve středu zveřejnil Rozpočtový úřad Kongresu (CBO). Podle něj za to může především prodloužení daňových úlev pro všechny Američany, na němž se na konci loňského roku dohodl prezident Barack Obama s republikány. Krok zvýšil deficit zhruba o 400 miliard dolarů.

Dosavadní rekord pro schodek představoval 1,4 bilionu dolarů za fiskální rok 2009.

Z nového odhadu podle agentury AP vyplývá, že si vláda bude muset vypůjčit 40 centů na každý dolar, který utratí. Odhad zřejmě dále zesílí americkou debatu o nebezpečně rostoucím zadlužení země a potřebě úsporných kroků. Obama v noci na dnešek ve zprávě o stavu unie slíbil zmrazení části vládních výdajů na pět let. Během příští dekády by to podle něj mělo snížit deficity o 400 miliard dolarů. Podle republikánů je to ale málo. Požadují proto velké škrty.

"Stojí před námi obrovské fiskální potíže. K řešení tohoto problému bude potřeba skutečný kompromis a hodně politické vůle. Je nutné, aby jak demokraté, tak republikáni opustili své zabetonované pozice a hledali společnou půdu," řekl demokratický předseda senátního rozpočtového výboru Kent Conrad.

Americký rozpočet na nynější fiskální rok, který začal loni v říjnu a skončí letos v září, počítá s výdaji 3,83 bilionu dolarů a příjmy 2,57 bilionu dolarů. Původně odhadovaný deficit činí 1,267 bilionu dolarů. Až do prosince se rozpočet vyvíjel příznivěji než odhady, pak jeho plnění zhoršilo prodloužení daňových úlev. V příštím roce by podle CBO deficit měl dosáhnout 1,1 bilionu dolarů.

CBO dnes rovněž předpověděl, že americká ekonomika letos poroste o 3,1 procenta. Míra nezaměstnanosti by se měla stále pohybovat nad devíti procenty. Špatnou zprávou pro prezidenta Obamu pak je, že v den příštích voleb do Bílého domu na začátku listopadu 2012 by podle odhadu měla činit stále vysokých 8,2 procenta.

Rekordní americký státní dluh. Dalo by se za něj koupit 2 800 letadlových lodí

Americký státní dluh na konci loňského roku vzrostl na rekordních 14 bilionů dolarů (zhruba 260 bilionů Kč). Za posledních sedm měsíců přitom vzrostl o rovný bilion dolarů. Dluh se tak rychle blíží stropu zhruba 14,3 bilionu dolarů, který americké vládě na vypůjčování schválil Kongres. Informovala o tom televizní stanice CBS News.

Podle amerického ministerstva financí přesná výše státního dluhu v pátek, tedy poslední den loňského roku, činila 14,025,215,218.708,52 dolaru. Schválený strop pro půjčky americké vlády přitom činí 14,294 bilionu dolarů.

Pro představu, za tuto částku by bylo možné pořídit 2 800 jaderných letadlových lodí Nimitz, každé v hodnotě pěti miliard dolarů.

Kabinet prezidenta Baracka Obamy proto bude muset brzy požádat americké zákonodárce o jeho zvýšení. Republikáni, kteří se alespoň ve své rétorice stavějí proti životu na dluh, toho ale chtějí využít. Vláda by podle nich měla šetřit stejně jako řadoví Američané zasažení následky hluboké ekonomické recese.