Energetická společnost ČEZ zaznamenala při hackerském útoku na český registr obchodování s emisními povolenkami dvě neoprávněné transakce, při kterých zmizelo 700.000 povolenek. V tiskové zprávě to ve čtvrtek sdělila mluvčí ČEZ Eva Nováková. Firma podala trestní oznámení a doufá, že správce registru OTE povolenky dohledá a vrátí jí je na účet.

Celkem zmizelo v minulém týdnu ze šesti účtů obchodníků s povolenkami v registru OTE 1,306 milionu povolenek. Registr byl minulý týden kvůli neoprávněným manipulacím uzavřen a registry uzavřely také další evropské země. Evropský správce zastavil všechny transakce s povolenkami. Podle ředitele OTE Jiřího Šťastného zůstane český registr uzavřen ještě několik týdnů.

ČEZ podle Novákové ztrátu povolenek u OTE reklamoval, zatím však od správce rejstříku neobdržel oficiální reakci. Tržní cena povolenek se pohybuje kolem 14 eur, celková výše škody je tedy  kolem 240 milionů korun.

"OTE odpovídá společnosti ČEZ a dalším uživatelům registru povolenek za bezpečnost vkladů CO2 povolenek na účtech podobně jako například banky odpovídají za bezpečnost finančních vkladů v nich. Očekáváme, že OTE v krátké době zveřejní další podrobnosti o řešení celého případu a vrátí zpět na naše účty neoprávněně převedené povolenky," uvedla Nováková.

Každá povolenka v registru má své unikátní číslo, které je dohledatelné. Povolenky mohou být převedeny jen do jiného národního registru zemí EU. "Povolenky za sebou zanechávají dokonalou digitální stopu... nemohly se ztratit... najdou se," řekl ČTK Šťastný.

Povolenky z registru OTE prošly přes účty vedené v Polsku, Itálii, Estonsku, Lichtenštejnsku a Německu. Na konci minulého týdne OTE zjistil hledané povolenky na účtech také v dalších evropských zemích. Drtivá většiny se podle ředitele OTE Šťastného již našla.

Program s emisními povolenkami je hlavním tahem EU ve snaze snížit emise skleníkových plynů a zastavit změny klimatu. Povolenky dostávají podniky od svých národních vlád, přebytek zdarma přidělených povolenek mohou firmy prodat, nebo si na trhu naopak mohou chybějící povolenky dokoupit. Jedna povolenka představuje tunu oxidu uhličitého (CO2), kterou mohou podniky vypustit.

Podle expertů by manipulace s povolenkami mohly mít souvislost s daňovými úniky.

Protikorupční policie rozkryla daňové podvody s emisními povolenkami za téměř 50 milionů korun. V souvislosti s případem obvinila podnikatele ze západních Čech. Informovala o tom ve středu televize Nova. Ministerstvo financí odhaduje, že stát už přišel na daních zhruba o miliardu korun a mezi obchodníky s povolenkami zahájil rozsáhlé kontroly.