Být v těchto dnech v Davosu je velká událost, která ale rozhodně není levnou záležitostí a běžný člověk si účast rozmyslí. Jen samotné vstupné stoupá do statisíců až milionů korun a další kupu peněz spolknou náklady na dopravu a ubytování.

Nutnou vstupní podmínkou je členství ve WEF - Světovém ekonomickém fóru, které vlastní především přední firmy.  Aby se člověk stal členem fóra, musí zaplatit 52 tisíc dolarů (930 tisíc korun), což mu umožňuje účast na všech konferencích WEF po celém světě. Získá tím i přístup ke všem materiálům a studiím.

Samotný základní lístek, který musí povinně zaplatit každý firemní účastník, potom výjde na 19 tisíc dolarů (v přepočtu 340 tisíc korun).

Možnost dostat se i na uzavřená zasedání stojí ale výrazně více - 137 tisíc dolarů (2,4 milionu korun).

Můžete koupit lístky pro sebe i doprovod. V případě jedné osoby navíc cena šplhá na 263 tisíc USD, pětice partnerů, mezi nimiž letos musí povinně žena, pak vyjde na více než půl milionu dolarů (9,4 milionu korun).

Pokud by vás neodradily vysoké ceny a rozhodli jste se na tuto prestižní akci vyrazit, tady je program akcí, které vytipovala agentura Reuters. Kromě povinného společenského oděvu nezapomeňte, že jedete do hor a teplé oblečení je nutnost. Davos leží v nadmořské výšce 1560 m.n.m. a průměrná teplota se během výročního zasedání WEF pohybuje přes den mezi -4 °C až 1° C. V noci však může klesnout až na -20 ° C.

Čtvrtek

19:00 Příjezd do Davosu. Sice máte jeden den zpoždění, ale opravdu významní lidé nejsou nikdy na celé akci. I tak stihnete potkat řadu světových vůdců, i když jste propásli Dmitrije Medveděva a Nicolase Sarkozyho.

20:00 Staňte se přímým účastníkem jedné z těch útrpných večeří, které jsou pro Davos typické. Jakou řečí se bude mluvit? Věděli jste, že na světě se mluví sedmi tisíci jazyky, ale každé dva týdny jeden zmizí? Projděte se kolem Derby Hotelu a poznáte, které ještě "žijí".

22:00 Čas na "skleničku" - Davos vyniká podivnou tradicí pozdních intelektuálních debat. Vicekancléř Univerzity v Oxfordu pořádá recepci v přepychovém hotelu Belvedere.

24:00 Půlnoc - Noc je ještě mladá. Čas na návštěvu piano baru. Kanadský hudebník Barry Colson je opravdu špičkou ve svém oboru a hraje každou noc v Tonic Baru v hotelu Evropa.

Pátek

8:30 Potřebujete se protáhnout po předchozí dlouhé noci, takže se přihlašte na "Běh uprchlíků". Není to diskuse, ale dokonalá simulace, jaké to je být ve válečné zóně, včetně procházení minovým polem a "kursem přežití" v uprchlickém táboře. S tím vším vás seznámí komise OSN pro uprchlíky a uprchlíci samotní.

10:30 Čas na odpočinek. Sedněte si někam dozadu v hlavním Kongresovém sále a předstírejte, že pozorně posloucháte vystoupení britského premiéra Davida Camerona.

12:30 Věda a oběd. Osvěžte si informace o základních příčinách epidemie rakoviny, s kterými vás seznámí během obědového briefingu v hotelu Post expert Francis Collins z amerického Národního zdravotního institutu.

14:00 Nic seriozního, vemte si na odpoledne volno a běžte lyžovat. Svahy budou báječně prázdné, protože všichni vysedávají na jednáních. Sjezdovka Parsenn je nejdelší a asi nejnáročnější tratí, ale v areálu najdete sjezdovky pro lyžaře všech úrovní.

17:30 Pokud budete rychlí, můžete být zpět v Kongresovém sále, kde vystupuje jeden ze světových lídrů - německá kancléřka Angela Merkelová - představuje svůj pohled na "globální a evropské výzvy".

20:00 Sýrová večeře v Davosu vám nemůže ujít. Bistro Gentiana je známé širokým výběrem sýrových fondue, stejně jako šnečími specialitami. Čekejte i hodně bílého vína, na Coca-Colu můžete zapomenout.

22:00 Nejdražší lístek stojí vstup na Google party v hotelu Belvedere. Bude tam ale každý, kdo něco znamená, i když vstupenky se vyvažují zlatem.

24:00 Opět půlnoc. Zakončete den s příchutí Bollywoodu v hotelu Evropa prostřednictvím party, kterou pořádá indická delegace. Zažijete autentické DJ i vystoupení skutečných indických tanečnic.

Sobota

9:00 Čerstvý vzduch do plic naberete při výletu lanovkou na Schatzalp. Na prosluněné terase kavárny na vrcholu se kochejte výhledy a vychutnejte si kávu nebo horkou čokoládu. Zpátky se svezte na tradičních saních Davoser mírným skoro tříkilometrovým sjezdem až do centra Davosu.

11:45 Zpět do hlavního kongresového sálu pro třetí "skalp" jednoho z lídrů G8. Japonský premiér prezentuje Naoto Kan ekonomickou vizi své země.

12:15 Oběd bude ve znamení Norska, které se prezentuje bufetem s nabídkou norských národních jídel v Kongresovém centru.

14:00 Diskuse: Máme věřit tomu, co vidíme? Přinuťte do práce svoje mozkové buňky v rámci diskuse o umění a iluzi. Umělci a neurologové a další účastníci si budou zabývat otázkou, co přesně náš mozek vnímá jako fakta či umění nebo jen iluzi ve věku počítačových technologií.

15:30 Odpolední kávový dýchánek v Kaffeeklatsch, jen kousek od Kongresového centra, s bohatým výběrem domácích dortů.

17:00 Poslední diskuse, abyste měli opravdovou památku na Davos 2011 - "Budování civilizovaného pracoviště: Pravidlo 'bez blbců'". To nelze vynechat.

20:00 Ještě jedna party. Tentokrát se jedná o oficiální kulturní večírek v prostorách Kongresového centra, aby se připilo té lavině superdůležitých slov, které během těch pár dnů v Alpách zazněl z úst všech účastníků fóra.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist