Finanční trhy dnes žijí nezvyklým tématem. Všichni sledují Egypt a tamní nepokoje. Nikdo neví, jak skončí, a protože nepokoje už trvají určitou dobu, napětí roste. Trhy nejsou žádnými lidumily, nejde jim o ideály či vize, jde jim jen o peníze. A Egypt mají finanční trhy spojený s ropou. Není proto překvapivé, že s vypuknutím napětí začaly ceny ropy rychle růst.

Ceny ropy typu Brent již klepou na psychologickou hladinu 100 dolarů za barel. Tam byla cena ropy naposledy koncem září 2008. Spekulanti větří příležitost a ženou cenu rychle nahoru. Již v prosinci jsme avizovali, že nás v roce 2011 čeká proražení hladiny 110 dolarů za barel. To jsme samozřejmě ještě nic netušili o napětí na Severu Afriky. Nyní vše vypadá, že proražení hladiny 110 dolarů není otázkou měsíců, ale spíš týdnů. Stručně řečeno - jde o to, zda se nepokoje přenesou dál. Největší obavy jsou o Perský záliv. To by cenu naprosto katapultovalo. Světoví politici budou proto každým dnem více nervózní. Severní Afrika a Perský záliv sedí na soudku střelného prachu. Podobné nepokoje na jihovýchodě Asie nebo ve střední Americe by trhy nechaly v klidu, ale tento region je kvůli ropě hodně specifický.

Z čistě monetárního pohledu, opustíme-li politický rozměr problému, souvisí nepokoje s rostoucími cenami potravin. Ty vidíme na celém světě. Potraviny jsou už dražší než před vypuknutím finanční krize v roce 2008. Tehdy rostly ceny nemovitostí a komodit. Oba trhy byly přehřáté, ale trh s nemovitostmi byl ještě trochu přehřátější. Trh nemovitostí si vybral svou daň na americké bankovní soustavě, což se následně přeneslo do zbytku světa.

Dnes si svou daň vybírají drahé potraviny. Všechny vlády světa (Evropská komise již začala) se nyní budou zabývat tím, jak růst cen potravin zabrzdit. Boj s inflací bude jedním z pilířů hospodářské politiky. Když mají lidé kvůli drahým potravinám hlad, lze předpokládat, že jim vláda pomůže. To ovšem nejspíš nečekaně zatíží státní pokladnu. Podle dat agentury Reuters plánoval Egypt na letošní rok schodek rozpočtu kolem 7,9 % HDP. To je dost i bez pomoci. Finanční trhy se lekly, což vedlo k tomu, že dnes zdražilo pojištění před nesplacením dluhu všech zemí regionu.

Poslední vývoj ukázal, že moderní metlou lidstva jsou ratingové agentury. Jakmile se kdekoliv cokoliv mele, hned tam jsou a vystaví účet. Tak se dnes také stalo. Agentura Moody's Investors Service snížila Egyptu rating. To je klasické - jakmile se to zemi nejméně hodí, je tu nějaká ratingová agentura, aby jí přidala další ránu.

Obavy a nejistota však ještě více ženou ceny ropy nahoru. Ovšem čím bude cena ropy vyšší, tím budou potraviny dražší. Zemědělci ropu používají nejen na sklizeň, ale i na další zpracování komodit. Kruh se tím uzavírá. Už jsme opět u drahých potravin, které přilévají oleje do ohně.

Jediné, co dnes klesá, jsou akcie. Jakmile roste strach z rizika, investoři je opouštějí. Překvapivě euro neoslabuje. V pátek sice stejnou logikou jako akcie oslabilo, protože se spekulanti vrhali do bezpečné dolarové náruče. Dnes dostalo ale euro vzpruhu. Ukázalo se totiž, že kvůli drahým potravinám nečekaně rychle roste inflace v eurozóně. Spekulanti se proto domnívají, že kvůli vyšší inflaci zvýší ECB své úrokové sazby rychleji, než se čekalo. To by byla úroková výhoda eura oproti dolaru. Podle nás je to sice vzhledem k špatnému stavu jižní Evropy nesmysl, ale trh tomu věří, a to je hlavní. Od rána proto euro k dolaru získalo už skoro cent.

I střední Evropa je vývojem v Egyptě zasažena. Všichni se bojí rizika a vyšší riziko je obvykle spojeno s výprodejem středoevropských měn. Ten pozorujeme i dnes. Od rána oslabila koruna k euru o necelých 8 haléřů. Pohyb to není dramatický, protože i zde rostou šance na zvýšení úrokových sazeb. Jakmile se obavy z vývoje v Egyptě usadí, bude mít koruna zase prostor k návratu k silnějším hodnotám z minulého týdne.

Kromě koruny pocítíme dopad dění v Egyptě pochopitelně také v cenách pohonných hmot. Dražší ropa se projeví ve všech cenách jejích derivátů. Kdo si myslel, že jsme vrchol cen benzínu a nafty viděli během prosince a ledna, se nejspíš mýlil. Do Egypta přijde zase horko. A horko bude i nám, když budeme chodit pěšky.

/autor je hlavním ekonomem Next Finance/