Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's ve středu snížila hlavní devizový rating Irska o jeden stupeň na A-minus. Agentura se nadále obává vývoje v irském bankovním sektoru, přestože Irsko se loni v listopadu dohodlo na čerpání zahraniční finanční pomoci v objemu 67,5 miliardy eur (asi 1,6 bilionu Kč).

Výhled ratingu zůstává negativní, což znamená, že agentura by mohla sáhnout k jeho dalšímu snížení. To by se mohlo stát už v dubnu. Do té doby už by S&P měla mít lepší představu o dopadech kapitálové injekce, kterou irský bankovní sektor dostal.

Rating krátkodobých závazků agentura snížila na stupeň A-2 z dosavadního stupně A-1. Ke snížení známek agentura přistoupila po revizi hodnocení rizika bankovního sektoru. Ten přeřadila do skupiny 6 ze skupiny 4. S&P se odvolává na nejistotu kolem rozsahu dalších kapitálových injekcí, který by měl dostat nyní převážně státní finanční sektor.

"Očekáváme, že hodnocení režimu CreditWatch bude aktualizováno do dubna. Tou dobou už bychom měli být schopni zhodnotit dopady dalších kapitálových injekcí na dynamiku vládního dluhu," uvedla agentura.

Podle agentury velikost vnějšího zadlužení irských bank dosahuje více než 170 procent HDP. "Irské domácí banky v současnosti v potřebě refinancování exspirujících dluhů závisí na ECB,“ dodává S&P.

Čeká se na testy

V rámci poskytnutí záchranného balíčku ze strany EU a MMF souhlasilo Irsko provést další zátěžové testy svých bank, včetně Allied Irish Banks a Bank of Ireland kvůli výši potřebného kapitálu. S&P k tomu nyní uvedla, že čeká na výsledky těchto testů, jejichž výsledky by měly být známy do konce března.

 "Hodnocení navzdory očekáváním klesají a potvrzují, že Irsko dosud nenašlo pro své finance pevný základ," uvedl Charles Diebel, z londýnské banky Lloyds TSB Bank. "Jde o to, že dokud nebude na stole komplexní plán, může to pokračovat. Ale ten nebude dříve než v březnu. Je třeba znát detaily," dodal.

Agentura mj. také uvedla, že existují "významná rizika poklesu" irského hospodářského růstu kvůli jeho závislosti na vnější poptávce a vliv poklesu cen nemovitostí na spotřebitelské výdaje. Dodala ale, že ekonomika se přiblížila svému "cyklickému dnu."

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru