Světové ceny potravin se v lednu vyšplhaly na maxima za nejméně 21 let a překonaly dosavadní rekordy z roku 2008. Sdělila to ve čtvrtek Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO). Její index stoupl minulý měsíc o 3,5 procenta a dostal se nejvýše od svého založení v roce 1990.

Index, který sleduje měsíční změny obilovin, olejnin, mléčných výrobků, masa a cukru, vzrostl na 230,7 bodu z prosincových 223,1 bodu. Podle údajů z minulého měsíce dosáhl index rekordní hodnoty již v prosinci, kdy překonal maximum z června 2008. FAO však tento měsíc podrobila index celkové revizi, a dnešní čísla tak prvenství připisují až lednu.

Nynější růst cen, který trvá již sedmý měsíc po sobě, připomíná situaci světové potravinové krize roku 2008. Prudké zdražení základních potravin tehdy vyvolalo nepokoje a hladové bouře v řadě chudých zemí odkázaných na dovozy.

Nyní je situace obdobná, protože k vlnám politicky motivované nespokojenosti a protestů v Tunisku, Egyptě nebo Jordánsko zčásti přispívají i drahé potraviny. Tyto nepokoje navíc dále přispívají k růstu tržních cen, protože obchodníci spekulují na to, že vlády těchto zemí budou chtít k uklidnění situace zvýšit dovozy obilnin.

Stejně jako před třemi lety i nyní ke zdražování potravin přispívá kombinace drahé ropy a paliv a nepříznivého počasí s výpadky sklizně v Rusku, na Ukrajině, v Austrálii a Argentině. Opakuje se rovněž situace, kdy potraviny a půdu stále více zabírá rostoucí používání biopaliv, a rovněž se rozmáhají spekulace na termínových trzích, podporované levnými penězi a slabým dolarem.

Sarkozy žádá přísnější regulaci proti spekulantům

FAO se obává, že ceny budou dále růst. "Nové údaje ukazují jasně, že tlak na růst cen potravin neustupuje. Vysoké ceny pravděpodobně v nadcházejících měsících přetrvají," uvedl ke zprávě FAO ekonom organizace Abdolreza Aabbassian.

Představitelé světových zemí a institucí minulý týden v Davosu upozorňovali na to, že drahé potraviny mohu vyvolávat v rozvojových zemích sociální neklid. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy označil boj proti růstu cen potravin za hlavní prioritu svého letošního předsednictví skupiny G20 a vyzval ke zpřísnění regulace trhů, aby se omezily negativní dopady spekulací.

Index FAO postupně rostl od roku 2003 do roku 2008, kdy po rekordech následoval prudký cenový propad. Novou vlnu nepřerušeného růstu zahájil index loni v červnu a nyní je na téměř dvojnásobku úrovně roku 2004.

V lednu index táhly vzhůru zejména rostoucí ceny obilí a cukru. Index cen cukru vzrostl na rekordních 420,2 bodu z prosincových 398,4 bodu a index obilovin vystoupil nejvýše od července 2008. Index cen olejnin vzrostl o téměř 15 bodů na 277,7 bodu a přiblížil se rekordu z června 2008.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist