Ve stavebnictví letos ztratí podle odborů práci přibližně 40.000 lidí. Důvodem je mimo jiné pokračující úbytek zakázek a úsporná opatření vlády. Na šestém sjezdu Odborového svazu Stavba to řekl jeho předseda Stanislav Antoniv. Ten se také v sobotu stal staronovým předsedou svazu.

Šéf stavařských odborů podrobil kritice úsporná opatření vlády. Ta zasáhla také výstavbu dopravní infrastruktury nebo podpory rekonstrukcí bytových domů. "Moc mě mrzí, že vláda nepřevzala krátkodobá protikrizová opatření dohodnutá s předchozími vládami a partnery," poznamenal Antoniv.

Také z hlediska zaměstnavatelů se v oboru začínají naplňovat nejčernější scénáře, řekl na odborovém sjezdu prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. "Stavebnictví pokračuje v poklesu," uvedl. Státní pokladna na tom přitom podle Matyáše ještě není tak špatně, aby musela omezovat i veřejné investice.

Odbory se v platné kolektivní smlouvě se zástupci stavařů na konci roku 2009 dohodly, že výměnou za zmrazení mzdových tarifů se budou podniky snažit udržet kmenové pracovníky. "Dohoda o zachování kmenových zaměstnanců se ale jen velmi těžko dodržuje," řekl odborář Antoniv.

Současná odvětvová kolektivní smlouva platí ve stavebnictví do konce března 2011. V nadcházejícím vyjednávání budou chtít odbory od Svazu podnikatelů ve stavebnictví závazek ke zvýšení minimálních mzdových tarifů o 3,7 procenta.

Průměrný počet zaměstnanců (bez agenturních pracovníků) se podle posledních čísel Českého statistického úřadu ve velkých podnicích s 50 a více zaměstnanci v listopadu 2010 meziročně zvýšil o 0,7 procenta. Jejich průměrná měsíční nominální mzda meziročně vzrostla o 3,5 procenta na 33.180 Kč.

V odvětví pracuje podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví kolem 450.000 lidí.

Delegáti zvolili předsedou opět Antoniva

Staronovým předsedou Odborového svazu Stavba delegáti jeho šestého sjezdu v sobotu zvolili Stanislava Antoniva. Funkci zastává už od roku 1995.

Antoniv poté vyzval vládu, aby konečně začala uskutečňovat hospodářskou politiku ve prospěch růstu ekonomiky. "Nelíbí se nám, že vláda úplně rezignovala na hospodářskou politiku. Pouhé provádění restrikcí výdajů státního rozpočtu nemůže vést k oživení ekonomiky a pouze prohlubuje stagnaci," řekl.