Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek stáhl rezignaci z představenstva sázkové společnosti Sazka poté, co obdržel prozatím uspokojivé odpovědi a informace o ekonomické situaci Sazky. Jirásek své pondělní rozhodnutí vysvětlil v úterní zprávě, kterou ČTK poskytl mluvčí ČOV Alexandr Kliment. Sazka v pondělí oznámila, že přijme pomoc od společností Penta a E-Invest. Tyto firmy slíbily, že poskytnou Sazce tolik peněz, kolik bude třeba k odvrácení insolvence. Podrobnosti k financování dluhů Sazky ale zatím nezveřejnily.
"Jelikož očekávám, že veškeré další otázky budou vyjasněny na mimořádné valné hromadě Sazky, o jejíž svolání Český olympijský výbor spolu se Sdružením sportovních svazů a sdružení Orel požádal, stáhl jsem v pondělí svoji rezignaci," uvedl Jirásek. Aktivita vedení Sazky a jejího majoritního akcionáře v poslední době podle něj navíc dává naději, že se hledají opatření jdoucí správným směrem.
Cílem dohody Sazky a jejích partnerů je odvrátit hrozbu vyhlášení úpadku a zabezpečit krytí všech právoplatných závazků Sazky. "Návrh na insolvenci dál trvá, dokud nám nebude zaplacená poslední koruna," reagoval v pondělí podnikatel Radovan Vítek, který je největším věřitelem Sazky. MF Dnes řekl, že dluhopisy a nesplácené úvěry Sazky, které drží, mu podle jeho odhadu vydělají za dva měsíce 600 milionů korun.
Vyjednávací pozice Sazky se komplikuje. Vítek se spojil s Komárkem - čtěte ZDE
Cena za záchranu Sazky: Komárek chce dvě třetiny akcií - čtěte ZDE
Beze mne Sazka žádnou dohodu neuzavře, tvrdí Vítek - čtěte ZDE
“Začali jsme jednání s věřiteli Sazky, finanční prostředky máme připravené. Poté, co budou tato jednání ukončená a budou vyjasněné všechny podrobnosti, které z nich vyplynou, jsme připraveni finanční prostředky poukázat," řekl ČTK mluvčí Penty Martin Danko. Mluvčí Sazky Jan Tuna uvedl pouze, že vše bylo zodpovězeno na pondělní tiskové konferenci.
Karel Bauer: Podíl ze zisku je zamaskovaný úrok
Dohoda o investičním vstupu by měla platit 15 let a investoři v ní garantovali pro sportovní svazy roční příspěvek 200 milionů Kč. Penta i E-Invest se budou na finanční pomoci podílet rovným dílem. Akcionářská struktura má zůstat zachována. Akcionáři mají navýšit kapitál Sazky o 1,5 miliardy Kč, na což si budou muset půjčit. Bude ustaven trojčlenný řídící výbor, v němž budou mít investoři většinu a všechna důležitá rozhodnutí mu budou podléhat. Představenstvo Sazky musí svolat valnou hromadu, na níž se změní stanovy společnosti.
Pochybnosti o zachování akcionářské struktury vyslovil v pondělí místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. V úterý plán kritizoval podle serveru Euro.cz i předseda svazu jachtingu Karel Bauer, který navrhl odvolání ředitele a šéfa představenstva Sazky Aleše Hušáka. Pondělní dohodu nazval pouze změnou věřitelů Sazky. Penta prý Sazce pouze poskytne půjčku 1,5 miliardy s neznámým úrokem, kterou bude lotynka splácet. Podíl ze zisku není podle Bauera nic jiného než zamaskovaný úrok.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist