Největší česká bankovní skupina, Československá obchodní banka, loni vydělala přes 13 miliard korun. Ve čtvrtek oznámený a dosud neauditovaný údaj o čistém zisku znamená meziroční pokles zhruba o pětinu. Přesto může ČSOB své belgické matce KBC vyplatit velmi slušnou dividendu. Pokud se dividendová politika ordinovaná české dceřiné firmě posledních pět let náhle výrazně nezmění - a tomu nic nenasvědčuje -, pošle ČSOB do Belgie prakticky celý loňský zisk.
Podobně se chovají další velcí investoři. Součet všech dividend, které odtekly do zahraničí od roku 2000, již překročil hranici jednoho bilionu korun, přičemž statistiky České národní banky dosud nezahrnují vývoj v posledních třech měsících roku 2010.
Matkám se investice vyplácí
Jen z ČSOB za deset let od její privatizace touto cestou odteklo už přes třiašedesát miliard. To je přibližně o 25 miliard více, než za kolik KBC českou banku koupila.
O něco nižší, přesto stále několikamiliardové dividendy z Česka každoročně požadují i majitelé dalších dvou velkých zprivatizovaných bank - České spořitelny a Komerční banky. Velká bankovní trojka od privatizace na přelomu tisíciletí do roku 2009 svým zahraničním matkám vydělala přes 130 miliard korun. V této částce přitom není započteno zvýšení hodnoty akcií dceřiných společností.
Odliv peněz do zahraničí je důležitým signálem, který svědčí o výrazných změnách české ekonomiky. Na počátku minulého desetiletí ještě investice převažovaly, ovšem jejich podíl každoročně klesal. V roce 2008 byly reinvestice dokonce čtyřikrát nižší než vyvezené dividendy. To byl extrém daný automatickým snížením investic v době klesající poptávky a současně potřebou krizí zasažených skupin doplnit kapitál z relativně zdravých českých dcer. Již nyní je ovšem prakticky jisté, že odliv kapitálu prostřednictvím dividend bude pokračovat.
Česká ekonomika dospívá
Co to znamená pro českou ekonomiku? Experti se shodují, že v podstatě nic dramatického. Investoři, kteří v minulých letech lili kapitál do firem působících v Česku, dosáhli svých cílů a nyní vybírají zisky.
"Česká ekonomika dospívá a s ní i zahraniční investice. Po období velmi intenzivních kapitálových investic jsme nyní vstoupili do fáze, kdy jsou základní kapitálové potřeby české ekonomiky více saturovány a vyrovnaný poměr mezi dividendami a reinvesticemi nás v blízké době už jen těžko čeká," míní analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.
Snaha udržet kapitál v zemi však smysl má. Ne cestou direktivních nařízení, ale vytvářením podmínek vyhovujících zahraničním i českým firmám. "Pokud nebude příznivé podnikatelské prostředí a budou mezery ve vymahatelnosti práva, tak nejen zahraniční, ale i domácí investoři začnou hledat příležitosti někde jinde," míní bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma.
Druhou stranou mince je zatím prakticky zanedbatelný příliv zisků ze zahraničních aktiv českých firem. Za uplynulou dekádu šlo jen o 50 miliard korun, z čehož 7,6 miliardy připadá na první tři čtvrtletí loňského roku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist