Duncan Niederauer
Šéf provozovatele burzy NYSE Euronext stane v čele nové skupiny sídlící v New Yorku. Dříve působil v bance Goldman Sachs a podílel se i na spojení NYSE s chicagskou elektronickou obchodní platformou Archipelago.
Reto Francioni
Generální ředitel Deutsche Börse stane v čele správní rady nové společnosti. O spojení obou provozovatelů burz se neúspěšně snažil již v letech 2008 a 2009. V roce 2006 neuspěl ve snaze o sloučení Deutsche Börse s burzou Euronext.
Finanční trhy čeká menší "zemětřesení". Po řadě jednání totiž nakonce došlo k dohodě německé burzy Deutsche Börse a amerického trhu cenných papíru NYSE Euronext. Jejich spojením vznikne celosvětově největší burzovní provozovatel pro akcie a deriváty.
Deutsche Börse je provozovatelem futures platformy Eurex a frankfurtské burzy cenných papírů. Jejím novým přírustkem bude NYSE Euronext, mateřská společnost americké burzy NYSE. Německá burza smění jednu svoji akcii nové společnosti za jednu svoji stávající akcii. NYSE Euronext za jednu svoji akcii získá v nové společnosti 0,47 akcie nové.
Spojením vznikne největší burzovní operátor světa, který bude mít dvě sídla, jedno v New Yorku a druhé ve Frankfurtu. Kontrolu nad sjednoceným podnikem budou mít akcionáři Deutsche Börse, uvedly dnes firmy ve společné tiskové zprávě. V reakci na zprávu začaly akice obou firem oslabovat Deutsche Boerse oslabuje o 1,11 procentra na 60,65 EUR a NYSE Euronext ztrácí 3,98 procenta na 37,88 USD.
Politický odpor
Záměr obou společností budou ještě muset posoudit regulační orgány v evropských zemích i v USA. nalytik investiční banky Morgan Stanley Bruce Hamilton řekl, že sjednávané obchody "se mohou setkat se spoustou překážek, ať už jde o jejich velikost, složitost, či v souvislosti s množstvím otázek, které burzám položí regulátoři".
Podle analytiků by právě zde mohly vzniknout silné politické tlaky. "Není nejmenších pochyb o tom, že by to mohlo vzbudit ve Washingtonu velké obavy," uvedl nedávno Benn Steil z Ústavu mezinárodních vztahů v New Yorku.
Doposud plánovaný obchod v minulých týdnech sice vyvolal v hlavním městě Spojených států spíše obezřetné reakce než kritiku, ostře proti němu ale již vystoupili odpůrci takzvané Dodd-Frankovy reformy, která posílila pravomoci regulátorů bankovního sektoru v USA. Varovali, že spojení obou burz napomůže odlivu kapitálu ze Spojených států do zahraničí.
Jméno tajné?
Sloučený podnik zatím podle oficiálně nemá nové jméno, informované zdroje ale minulý týden uvedly, že pravděpodobný název bude DB NYSE Group. Firma bude registrována v Nizozemsku. Šéfem nového podniku bude nynější výkonný ředitel NYSE Euronext Duncan Niederauer, zatímco výkonný ředitel Deutsche Börse Reto Francioni se ujme funkce předsedy správní rady.
Nová firma by měla mít zdvojenou centrálu - vedení bude jak ve Frankfurtu, tak v New Yorku. Podle informací, které zveřejnili aktéři jednání, dostanou akcionáři Deutsche Börse 60 procent akcií nové společnosti a na jejich americké partnery připadne zbytek.
Vznikne tak burza, která získá světový primát jak v celkových tržbách, tak v zisku. Takřka na vrchol se provozovatel trhu dostane i v žebříčku podle tržní kapitalizace.
Za majitelem hongkongského trhu s cennými papíry bude s hodnotou 24 miliard dolarů (424 miliard korun) zaostávat o necelá čtyři procenta, ale v rámci severoatlantického prostoru bude vévodit se znatelným náskokem.
Výkonným ředitelem se stane Duncan Niederauer, současný šéf NYSE. Reto Francioni, dnešní generální ředitel Deutsche Börse, bude předsedou správní rady.
Logický krok, ale ne poslední
Spojení Deutsche Boerse a NYSE "dává smysl, protože umožňuje další obrovský růst v oblasti derivátů," uvedl v reakci Keith Wirtz, který je pomáhá dohlížet na 18miliardové portfoloi jako hlavní investiční referent Páté třetinové Asset Management v Cincinnati, včetně akcií NYSE Euronext akcií. "Není to první aani poslední dohoda v odvětví."
Na fúzi se nedávno také dohodli provozovatelé londýnské a torontské burzy. Jednotný londýnsko-torontský parket má na rozdíl od nové fúze jiné prvenství: bude se na něm obchodovat s nejvíce akciovými tituly. Kotováno na něm bude celkem 6700 společností.
Přínosem pro majitele mají být především úspory plynoucí ze společných informačních systémů. V případě sloučení frankfurtské a newyorské burzy by úspory mohly dosáhnout 300 milionů eur (7,3 miliardy korun) ročně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist