Jak se vyvíjela kauza Madoff

80. léta
Madoff začal klamat investory.
Jeho firma fungovala
na principu pyramidy
a klienty lákal na deseti- až
patnáctiprocentní výnosy.

prosinec 2008
Madoff se přiznal synům,
že celý jeho byznys je velký
podvod a hned poté byl zatčen
a obžalován z podvodu. Byl ale
propuštěn na kauci 10 milionů
dolarů do domácího vězení

březen 2009
Začal soud. Madoff byl obviněn
z jedenácti trestných činů
a ve všech případech finančník
přiznal svou vinu. Hrozí mu
150 let vězení za zpronevěru 65
miliard dolarů.

duben 2009
FBI zabavila Madoffův majetek
v jeho sídle v Palm Beach.

červen 2009
Madoff dostal zákaz pracovat
v investičním byznysu.

29. červen 2009
Madoff předstoupil před soud,
který vyřkl
v jeho případě konečný rozsudek - 150 let vězení

Známý finančník z Wall Street odsouzený za zpronevěru 65 miliard dolarů Bernard Madoff  dal americkému listu New York Times vůbec první rozhovor od svého zatčení. V něm tvrdí, že by za své investiční podvody neměl nést odpovědnost sám. Podle něj se na takzvaném Ponziho schématu podílely také některé banky a hedgeové fondy, které o aktivitách jeho investiční společnosti Madoff Investments Securities věděly a nečinně jim přihlížely.

"Zejména banky musely všechno tušit, ale raději se od celé věci distancovaly," uvedl dvaasedmdesátiletý finančník v exkluzivním rozhovoru pro americký list New York Times. Madoff listu poskytl vůbec první mediální vyjádření od svého zatčení v prosinci 2008.

Podle deníku NY Times finančník hovořil s reportéry o svých machinacích s investicemi tisíců klientů zcela otevřeně. Znovu také bez vytáček přiznal svou vinu a vyjádřil lítost nad tím, co svým zákazníkům způsobil.

"Byl bych šťastný, kdyby ti lidé o nic nepřišli, ale všichni věděli, do jakého vstupují rizika. O tom je investiční trh," prohlásil Madoff, který si ve vězení ve státu Severní Karolína odpykává 150letý trest.

Madoff v rozhovoru tvrdí, že jeho případ nabral na konci loňského roku nový směr. V polovině prosince 2010 totiž skončila lhůta pro vymáhání náhrady škody pro klienty vlákané do podvodného pyramidového systému.

Ustanovený správce Madoffových aktiv Irving Picard k tomuto datu podal žalobu na zhruba 80 subjektů a žádá po nich odškodnění v celkové výši 55 miliard dolarů.

Správce majetku žaluje i banky

Pozornosti médií neuniklo, že nemalé sumy mají podle Picarda poškozeným platit také přední americké a světové banky jako J.P. Morgan, britská HSBC nebo švýcarská UBS, které správce podobně jako Madoff označil za spolupachatele investičního "letadla". J.P. Morgan a britskou HSBC dohromady žaluje o 15 miliard dolarů.

"Banka J.P. Morgan byla pro Madoffa hlavní bankou po dvacet let. A o jeho podezřelých aktivitách věděla minimálně rok před tím, než byly veřejně odhaleny," stojí v jedné z Picardových žalob.

Madoff, s nímž je Picard údajně v pravidelném e-mailovém kontaktu, už ale tak "odvážný" není. Jak uvedla reportérka NY Times, odmítá ukázat na konkrétní banku nebo fond. Všechny bez výjimky podle něj selhaly v základní povinnosti finančních institucí řádně prozkoumat dokumenty, které jim klient předkládá.

"Banky ignorovaly různé jim dostupné informace a pouze slepě přihlížely dění," shrnul Madoff a dodal, že stejné vyjádření poskytl i správci svého majetku Picardovi. Ten už pak podle něj vznesl další podezření na konkrétní subjekty.

Rodinu ať vynechají

"Chci být nápomocný při navrácení způsobených škod, odmítám ale proti někomu svědčit," zdůraznil Madoff v rozhovoru. Podle některých názorů chce odsouzený podnikatel zřejmě uchránit před stíháním své příbuzné, na které i tak dopadla tíha jeho podvodů. Mezi osobami, na něž uvalil správce Picard v souvislosti s případem žalobu, byl i Madoffův syn Mark, který se loni v prosinci oběsil.

150 let
Tak vysoký trest si odpykává Bernard Madoff za finanční "letadlo", v němž oklamaní investoři utopili na 65 miliard dolarů (asi 1,17 bilionu korun). Madoff byl odhalen v prosinci 2008.
foto: Bloomberg