Tuzemským penzijním fondům loni vzrostl zisk na 4,6 miliardy korun, což bylo o dvě miliardy více než v roce 2009. Na penzi si spořilo 4,6 milionu Čechů, na konci předloňského roku jich bylo o 125.000 méně. ČTK o tom ve čtvrtek informovala Asociace penzijních fondů. Míra zapojení obyvatelstva v penzijním připojištění převyšuje 70 procent ekonomicky aktivních obyvatel v ČR.

Podle analytika společnosti Broker Consulting Martina Novotného loni na trhu s korunovými dluhopisy proti roku 2008 a 2009 nebyly zaznamenány žádné propady cen jednotlivých dluhopisů a velkým penzijním fondům se podařilo podstatně snížit své náklady. "A právě tyto fondy mají na růstu zisku celého odvětví největší podíl," uvedl Novotný k hlavním důvodům celkového nárůstu zisků.

"Základní ekonomické ukazatele v oblasti penzijního připojištění za loňský rok zaznamenaly opětovný nárůst klientů i spravovaného majetku a potvrdily stabilitu systému a zájem občanů o služby penzijních fondů," uvedl prezident asociace Jiří Rusnok. Nejvyšší nárůst klientů byl ve čtvrtém čtvrtletí, kdy jejich počet vzrostl o 39.300.

Počet penzijních fondů klesl

Ke konci roku 2010 bylo na účtech účastníků penzijního připojištění přes 216 miliard Kč. Celoroční nárůst představoval 16 miliard Kč a průměrný měsíční nárůst loni činil 1,3 miliardy Kč.

Na konzervativní investiční politice penzijních fondů se nic nezměnilo. Toto nastavení je podle Rusnoka výsledkem legislativy, která požaduje po správcích penzijních fondů garantovat kladný výnos s ročním horizontem investování.

Nejvíce prostředků bylo loni umístěno v dluhopisech, 84 procent proti 81,5 procenta o rok dříve. Na termínovaných vkladech a účtech bylo 7,6 procenta spravovaných prostředků proti 11,3 procenta v roce 2009, do akcií směřovalo necelé procento, o rok dříve to bylo 1,7 procenta.

Lidé se mohou prostřednictví penzijních fondů připojistit za finanční podpory státu od roku 1994. Na trhu zůstalo deset fondů z původních 44.