Zvýšení sazby daně z přidané hodnoty z deseti na 20 procent přinese výrazné zdražení tepla. Podle Teplárenského sdružení by některé domácnosti za dodávky tepla musely zaplatit až 2100 Kč ročně navíc. Pro sektor teplárenství může být vyšší sazba DPH likvidační, vyjádřil v pátek obavy ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.
"Dopad do ceny tepla pro domácnosti se v případě zvýšení sazby DPH na 20 procent bude pohybovat mezi 35 až 60 Kč/gigajoule podle stávající ceny tepla," uvedl Hájek. "Modelový odběratel v panelákovém bytě se spotřebou 35 GJ by ročně zaplatil za teplo přibližně o 1200 až 2100 Kč navíc. Celkem by stát od domácností vybral navíc přibližně 2,65 miliardy Kč," dodal.
"Především pro sociálně slabé občany půjde o neúnosný skokový nárůst životních nákladů. Současně dojde ke snížení ekonomické motivace využívat dálkové zásobování teplem," řekl Hájek.
Podraží ovoce, zelenina ne
Proti plánu vládní koalice zatížit čerstvé ovoce zvýšenou sazbou daně z přidané hodnoty ve výši 20 procent je také Ovocnářská unie České republiky. Je podle nich nelogické, že čerstvá zelenina má ve snížené sazbě deseti procent zůstat a čerstvé ovoce ne. Zvýšení DPH u ovoce podle ovocnářů povede k jeho zdražení a snížení spotřeby. ČTK to v pátek řekl předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
Také cestovní ruch by byl podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomia Okamury negativně ovlivněn vyšší DPH. Zvýšení sazby za ubytování o deset procent by české příjezdové turistice způsobilo velké potíže. Česko totiž stále platí za problémovou destinaci a výrazné zdražení cen ubytování si nemůže dovolit, řekl Okamura.
Prošli jsme za vás důchodovou reformu. Tohle je pět hlavních změn - čtěte ZDE
Kalousek vyjmenoval potraviny, které nezdraží. Spočítáte je na prstech - čtěte ZDE
Snaha vlády o získání většího množství prostředků pro uskutečnění důchodové reformy by podle něho paradoxně mohla příjem do rozpočtu snížit.
Každý Čech si připlatí až 300 korun měsíčně navíc
Sjednocení sazeb zvýší výdaje každého Čecha o 250 až 300 korun měsíčně. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. U starších lidí, kteří platí především za bydlení a potraviny, by měl být dopad do výdajů podle ekonomů zřejmě ještě vyšší.
"Z kusých informací se dá říct, že by zdražily zhruba necelé dvě třetiny potravin a položky spojené s bydlením. Když zjednodušeně propočítáme dopad na současné výdaje, tak by se celkově jednalo o částku navíc ve výši 250 až 300 korun na osobu a měsíc," uvedl Dufek. Inflaci by změny v DPH podle něj i odhadů dalších analytiků měly zvýšit o zhruba dva procentní body.
Podraží hromadná doprava
Také jízdné ve veřejné dopravě by mohlo zdražit, řekl prezident Svazu dopravy České republiky Jaroslav Hanák. Zvyšovat ceny, pokud návrh projde, plánují někteří autobusoví dopravci. Snížená desetiprocentní sazba DPH se nyní vztahuje na pozemní, leteckou i vodní veřejnou dopravu.
Autobusoví dopravci většinou promítnou změnu sazby DPH do cen jízdného. Podle mluvčího sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martina Felixe budou ceny zvyšovat i s ohledem na konkurenci. "Tam, kde autobusy jezdí v rámci dopravní obslužnosti, stát na jedné straně vybere více na DPH, ale na druhé straně bude muset více zaplatit dopravcům," upozornil.
České dráhy se postupem pro případ sjednocení sazeb daně bodou teprve zabývat.
Podle premiéra Petra Nečase by sazby DPH měly být sjednoceny buď od počátku roku 2012, nebo od ledna 2013.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist