Tempo růstu německé ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalilo ve srovnání s předchozím čtvrtletím na 0,4 procenta z 0,8 procenta za červenec až září. Meziročně hrubý domácí produkt stoupl o čtyři procenta. Ke slabému růstu přispělo hlavně počasí, které způsobilo propad ve stavebnictví. Nejvíce růst podpořil zahraniční obchod. Uvedl to ve čtvrtek spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje z poloviny tohoto měsíce.

Úřad dodal, že celkový schodek rozpočtu veřejného sektoru se loni prohloubil na 3,3 procenta HDP z tří procent v roce 2009. Schodek rozpočtu federální vlády, spolkových zemí, místních samospráv a účtu sociálního zabezpečení činil 82 miliardy eur (2,01 bilionu Kč). Příjmy dosáhly 1,082 bilionu eur a výdaje 1,164 bilionu eur. Deficit je tak příznivější, než vláda původně čekala, a příliš nepřekročil tříprocentní limit stanovený pro členy eurozóny. V lednu statistici odhadli deficit na 3,5 procenta HDP.

"Jak jsme očekávali, stavební průmysl na konci roku 2010 výrazně zpomalil růst. To by však mělo být vyrovnáno v prvním čtvrtletí," uvedla analytička Sal. Oppenheim Ulrike Kastensová. "Spotřeba byla celkem slabá, ale měla by v příštích měsících oživit," dodala. Podle ní by v prvním čtvrtletí ekonomika měla expandovat o 0,8 procenta až jedno procento.

Růst táhne export

K ekonomickému růstu nejvíce přispěl zahraniční obchod. Vývoz proti předchozímu čtvrtletí stoupl o 2,8 procenta a obchod zvýšil ekonomický růst největší evropské ekonomiky o 0,7 procentního bodu. Soukromá spotřeba se zvýšila o 0,7 procenta a veřejná spotřeba o 0,4 procenta. Naopak investice ve stavebnictví klesly o 3,6 procenta a HDP snížily o 0,4 procentního bodu, napsala agentura Reuters.

Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla již sedmé čtvrtletí za sebou. Daří se jí mnohem lépe než jejím evropským kolegům. Za celý loňský rok vzrostla největší evropská ekonomika o 3,6 procenta, nejrychleji od sjednocení země v roce 1990.

Příznivý je i další výhled. Ukazatele podnikatelské, investorské a spotřebitelské důvěry nyní rostou na mnohaletá maxima, což naznačuje, že firmy budou více investovat a lidé více nakupovat. To podpoří nejen domácí ekonomiku, ale i další ekonomiky eurozóny, jejíž slabší část je v posledním roce ohrožována dluhovou krizí. Německá vláda minulý měsíc zvýšila odhad letošního hospodářského růstu na 2,3 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta.

Německo v letech 2007 a 2008 vykazovalo mírný rozpočtový přebytek, v roce 2009 však již rozpočet skončil ve schodku tři procenta HDP. Důvodem byl hlavně vládní program na stimulaci ekonomiky. Finance země však stále zůstávají v mnohem lepším stavu než u většiny partnerů z eurozóny a letos by se měl deficit vrátit pod tříprocentní limit.

Na německé ekonomice je do značné části závislý český průmysl, který využívá subdodávek německým firmám, čímž těží z úspěchu německého exportu. Podle analytiků se výkon německé ekonomiky promítl do českého exportu, který loni vzrostl o 14 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist