Když americká rocková skupina Smashing Pumpkins zpívala ve svém songu Zero (nula) "není tam spojení", mohla klidně zpívat o londýnské burze. Právě to totiž viděli obchodníci na London Stock Exchange (LSE) na svých obrazovkách v pátek dopoledne. Již potřetí za čtyři měsíce zastavily problémy nové technologie veškeré obchodování na burze.
Technická závada vyřadila obchodovací systém z provozu na více než čtyři hodiny. Někteří menší investoři vůbec neobchodovali a brokeři si stěžovali, že bylo téměř nemožné provádět příkazy klientů - místo na elektronický systém se museli spolehnout na telefon.
Mnoho investorů se navíc orientuje podle cen utvořených na zahajovací aukci a využívá je jako referenční ceny pro obchodování. "Nemáme moc možností. Buď neobchodujeme vůbec, anebo telefonicky na základě cen burzovního systému Chi-X Europe," uvedl jeden z brokerů.
Již třetí kolaps od loňského října vysloužil londýnské burze přezdívku "London Stop Exchange". Páteční selhání tak může znamenat mnohem více, než jen ztracené příležitosti pro obchodování - ochromuje důvěru investorů v technologické zázemí burzy.
"Firmy, které dříve neuvažovaly o alternativních obchodních platformách, se probudily a uvědomily si, že můžou obchodovat kdekoliv jinde," říká Kee-Meng Tan, šéf elektronického obchodování brokerské společnosti Knight.
Paradoxně tak nový technologický systém londýnské burzy, který má být desetkrát rychlejší než ten původní a jehož cílem je přetáhnout klienty se zájmem o vysokofrekvenční obchodování od konkurence, hraje do karet spíše soupeřům. Zejména burzovním systémům Chi-X Europe a BATS Europe, které v posledních čtyřech letech ukrojily LSE podíl na trhu. V roce 2007 totiž Evropská komise dovolila firmám konkurovat národním burzám.
Šéf londýnské burzy Xavier Rolet, který před nástupem do této funkce pracoval jako bankéř v Goldman Sachs a těší se pověsti důvtipného a praktického muže, vsadil v roce 2009 na technologii téměř neznámé společnosti MillenniumIT ze Srí Lanky. Zavádění nového systému se ale potýkalo od začátku s problémy a plně zprovozněn byl až tento měsíc.
Kolaps obchodního systému navíc přišel pouze dva týdny poté, co Rolet představil své plány fúze LSE s kanadskou společností TMX Group. Ta provozuje burzy v Torontu a Montrealu.
Problémy londýnské burzy tak mohou dát účinné zbraně do rukou lidem, kteří se snaží vyjednat výhodnější podmínky smlouvy pro TMX Group, myslí si Alison Crosthwaithe ze společnosti Instinet sídlící v Torontu. "Podporuje to naši důvěru, že kanadská technologie má co nabídnout a při vyjednávání s Brity bude hrát svou roli," říká Crosthwaite.
Technické potíže ochromily loni v květnu i americký Wall Street. Během několika minut klesla tržní hodnota amerických akcií na newyorské burze o jeden bilion dolarů (zhruba 17,8 bilionu korun). Po zhruba dvaceti minutách se ale americké burzy opět vzpamatovaly a nakonec zakončily obchodování "jen" s tříprocentní ztrátou.
Další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist