Stát hospodařil v únoru se schodkem 22,8 miliardy korun. V únoru 2010 státní rozpočet vykázal deficit 10,6 miliardy korun. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo financí. Na celý rok je schválen rozpočet se schodkem 135 miliard korun; loni rozpočet skončil v deficitu 156,4 miliardy korun.

Negativně únorový výsledek podle MF ovlivnily meziročně nižší transfery přijaté od Evropské unie a Národního fondu a na straně výdajů meziročně o 8,1 miliardy korun vyšší kapitálové výdaje.

Příjmy rozpočtu ke konci února klesly meziročně o 4,3 miliardy na 157,7 miliardy korun. Z toho daňové příjmy tvořily 70,8 miliardy korun. Meziročně daňové příjmy klesly o více než tři procenta, rozpočet počítá s růstem o necelých pět procent. "Meziroční pokles byl ovlivněn především nižším inkasem daně z přidané hodnoty," uvedlo MF.

Inkaso spotřebních daní stouplo o jedno procento na 23,3 miliardy korun. Rozpočet přitom počítá s růstem o 4,4 procenta proti roku 2010. MF upozornilo, že v oblasti spotřebních daní není pro letošní rok počítáno s žádnými legislativními změnami, které by výrazně ovlivnily výši inkasa daně.

Na dani z přidané hodnoty (DPH) stát ke konci února vybral 27,4 miliardy korun, meziročně o devět procent méně. MF letos počítá s růstem inkasa s tím, že by letos ovšem nemělo být tak výrazné jako v roce 2010, kdy se obě sazby DPH zvýšily o jeden procentní bod.

Z daně z příjmu právnických osob rozpočet inkasoval 1,2 miliardy korun, tedy mírně nižší než loni. Rozpočet přitom počítá s poklesem o 2,7 procenta proti roku 2010. "Relativně nízké inkaso souvisí s platebním kalendářem, kdy zálohy daně platí větší plátci až v polovině třetího měsíce příslušného čtvrtletí," uvedlo MF. Navíc bude daňový výnos podle úřadu ovlivněn letos poklesem sazby daně z 20 procent na 19 procent.

Na daních z příjmu fyzických osob stát získal 16,2 miliardy korun, tedy o 2,6 procenta více než před rokem. Rozpočet počítá s růstem o 16 procent kvůli vyššímu očekávanému inkasu u daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti a vybírané srážkou.

Na pojistném na sociální zabezpečení stát vybral 59,7 miliardy korun, meziročně o 2,4 miliardy více.

Celkové výdaje státu v meziročním srovnání stouply o 4,6 procenta na 180,5 miliardy korun. Na sociální dávky stát vynaložil 74 miliard korun, meziročně o sedm procent více. Z toho na důchodech stát vyplatil 59,7 miliardy korun, což je o 5,5 miliardy více než před rokem.

Na úrocích ze svého dluhu stát ke konci února zaplatil v meziročním srovnání o 0,2 miliardy korun více, tedy 3,3 miliardy korun.

MF chce vydat ve 2. čtvrtletí dluhopisy a poukázky za 141 miliard

Ministerstvo financí plánuje letos ve druhém čtvrtletí vydat sedm emisí státních dluhopisů za 50 miliard korun a pokladniční poukázky za 91 miliard korun. Vyplývá to z emisního kalendáře, který dnes ministerstvo zveřejnilo. Emise dluhopisů by měly mít tříletou až 15letou splatnost.

Ministerstvo financí si chce letos půjčit podle strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2011 220 miliard korun.

Dluhopisy a pokladniční poukázky slouží zejména k financování schodku státního rozpočtu. Letošní schválený rozpočet počítá se schodkem 135 miliard korun.