Soudní dvůr EU v úterý zakázal diskriminaci pojištěnců podle pohlaví. To, zda je pojištěnec muž nebo žena, nesmí brát pojišťovna v úvahu jako rizikový faktor. Vést to může k tomu, že ženy budou platit víc za pojištění auta. V důsledku to může mít významné dopady na pojišťovací sektor.

"Brát pohlaví pojištěných osob do úvahy jako rizikový faktor v pojistných smlouvách představuje diskriminaci," uvedl tribunál sídlící v Lucembursku.

Ženy jsou obecně považovány ve srovnání s muži za "bezpečnější řidiče".

Rozhodnutí může navýšit náklad havarijních pojištění žen nebo zvýšit jejich důchodové příjmy, uvedla agentura Reuters. Mohlo by to mít podle ní významné dopady na pojišťovací sektor. Negativní dopad by to naopak mohlo mít na důchodce - muže.

Nová pravidla, která by měla zajistit stejné pojištění a výhody mužům i ženám, by měla začít podle soudu začít platit od 21. prosince příštího roku.

V současné době mohou pojišťovací společnosti na základě určitých pravidel rozdíly mezi ženami a muži ve smlouvách uplatňovat. Podle agentury AP se nyní obávají, že změny budou mít negativní dopad na klienty.

Také tuzemské pojišťovny rozdíly mezi oběma pohlavími ve svých pojistkách zohledňují. "Ze statistik úmrtnostních, zdravotních a jiných jednoznačně vyplývá rozdílnost pravděpodobnostních plnění výplat. V případě prosazení 'unisexového' tarifu by pojišťovny musely změnit pojistné sazby tak, aby kompenzovaly statisticky podložené rozdíly u obou pohlaví. A je otázkou, jestli naopak takový krok potom nezapůsobí jako diskriminační," řekl ČTK ředitel pojišťovny Allianz Jakub Strnad.

Analytik: Rozhodnutí popírá hlavní principy pojištění

Rozhodnutí soudního dvoru popírá jeden z hlavních principů pojištění, kterým je individuální ocenění rizika, uvedl analytik společnosti Partners Dušan Šídlo. Nyní ženy platí u všech pojišťoven výrazně méně v případě pojištění úmrtí, u některých pojišťoven mají rovněž slevy na úrazovém pojištění a havarijním pojištění. Jediným důvodem je statistika - ženy se průměrně dožívají vyššího věku než muži, jsou u nich méně časté úrazy a při dopravních nehodách za sebou zanechávají finančně méně vážné škody, podotkl.

Sjednocení sazeb pro muže a pro ženy by se podle Šídla také výrazně dotklo výplat penzí. Průměrná délka dožití se v případě tuzemské populace sice neustále prodlužuje, ale rozdíl mezi pohlavími zůstává stále na úrovni zhruba sedmi let. Muži tak mají nižší důchod než ženy. Případné sjednocení by tak prý vedlo ke snížení penze, které pojišťovny vyplácejí mužům.

Pokud toto rozhodnutí vejde v platnost, bude to pro pojišťovny znamenat nárůst administrativních nákladů, které zaplatí všichni klienti, míní Šídlo. "Na to, jaký bude další vývoj, si musíme nějakou chvíli ještě počkat. Třeba vzniknou pojišťovny, které budou poskytovat produkty pouze ženám nebo pouze mužům. Nebo se bude levnější pojištění kupovat od neevropských pojišťoven, na které se rozhodnutí Evropského soudního dvora nevztahuje," nadhodil analytik některé možnosti dalšího vývoje.

Unijní směrnice z roku 2004 určila, že nejpozději do konce roku 2007 musely být odstraněny rozdíly ve výši pojistného a pojistného plnění mezi muži a ženami. Avšak kvůli tomu, že podobné praktiky byly v době přijímání oné směrnice běžně rozšířeny, avšak s tím, že bylo možné to zavádět postupně a "s přiměřenými přechodnými obdobími".

Unijní justice se případem zabývala kvůli požádání od belgického ústavního soudu, na který se obrátilo jedno spotřebitelské belgické sdružení a dvě soukromé osoby. Problémem je, že v dané směrnici není uvedeno, jak dlouhá by výjimka mohla být. Podle soudu totiž bude od 21. prosince 2012 neplatná.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist