Renomovaná agentura Standard&Poor´s varuje hlavně Portugalsko před dalším snížením ratingu. Podle ní by země měla přijmout zahraniční finanční pomoc. Varování přichází krátce před setkáním portugalského ministra Josého Sócratese a německé kancléřky Angely Merkelové v Berlíně. Na něm by oba státníci měli prodiskutovat opatření, která by pomohla v boji proti evropské dluhové krizi. Portugalský premiér ale odmítá, že by v Německu oznámil další úsporná opatření státu.

Portugalsko dlouhodobě odmítá jakoukoli zahraniční finanční pomoc. Své dluhy financuje prodejem obligací na trhu. Z řad analytiků se ale stále častěji ozývají hlasy, že tato jihoevropská země bude muset přijmout zahraniční finanční prostředky do několika týdnů.

S&P tak bude situaci v Portugalsku, ale i v Řecku dále sledovat. Navíc naznačila, že by mohla úvěrovou bonitu obou zemí v následujících dvou měsících snížit. Pozornost se ale upírá hlavně na Portugalsko. Řecko už totiž v minulém roce přijalo záchranné úvěry od členů eurozóny a Mezinárodního měnového fondu a plní jejich podmínky.

Arabské bouře příčinou poklesu ratingů

Ratingy však zamíchala současná napjatá situace v arabských zemích. V úterý srazila agentura Fitch rating Libye. A to dokonce o 3 stupně na známku BB. Rating této země se tak dostal do spekulativního pásma, což znamená, že některé instituce nemohou vůbec nakupovat dluhopisy Libye.

A o den později se Fitch rozhodla snížit hodnocení Tuniska. To se tak dostalo na úroveň BBB-, tedy těsně nad spekulativním pásmem.

Důvodem je politická nejistota po svržení tamního prezidenta Zína Abidína bin Alího. Podle agentury se navíc zhoršují ekonomické vyhlídky země.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru