03.03.2011 16:28   %  
CME 355.8 6.21

Společnost Testora Limited, za kterou stojí Petr Kellner, prodala svůj zbývající podíl v CME. Kupcem je americká mediální skupina Time Warner, která tím zvýšila svoji majetkovou účast v CME. Za v přepočtu jednu miliardu korun navýšila svůj podíl na veřejně obchodovatelných akciích typu A o 5,5 procenta na necelých 31 procent.

Společnost Time Warner ve středu nakoupila 3,1 milionu akcií mediální společnosti CME (Central European Media Enterprises). Při ceně 19,45 dolaru za akcii (tj. v přepočtu 340,5 Kč) se tak objem celé transakce dostal nad 60 milionů dolarů, v přepočtu více než jednu miliardu korun.

„S ohledem na fakt, že na americkém trhu bylo ve středu zobchodováno pouze 330 tisíc akcií, musel obchod proběhnout mimo trh. Prodejcem mohl být některý z velkých fondů, který vlastní více než 5 procent podíl v CETV,“ uvedl Tomáš Tomčány, analytik Patria Finance.

Podle informací iHNed.cz prodávala společnost Testora Limited, která akcie v květnu 2005 převzala od investiční společnosti PPF (Cyprus) vlastněné Petrem Kellnerem. Ten přitom svůj podíl v CME získal už v roce 2002, kdy byla TV Nova prodána společnosti CET 21.

„Počet akcií, které nakoupil Time Warner, odpovídá na jednotky počtu akcií, které držela ke konci ledna Testora Limited, tehdy třetí největší podílník. Je tedy nasnadě, že prodejcem byla právě tato společnost,“ komentoval transakci Pavel Ryska ze společnosti Atlantik FT.

CME působí na mediálních trzích v šesti evropských zemích. Kromě České republiky, kde skupina provozuje TV Nova, je to Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko a Slovinsko. Akcie CME se obchodují na americkém trhu Nasdaq a na pražské burze.

Akcie CME letí vzhůru

Time Warner poprvé nakupoval akcie společnosti CME v březnu 2009. Tehdy koupil 19 milionů nově vydaných kmenových akcií CETV za 241,5 milionů dolarů.

„Fakt, že Time Warner je za současnou cenu akcie ochoten zvyšovat svůj podíl, by mohl indikovat, že nepředpokládá další pokles ceny akcie a měl by být pozitivním signálem či podporou pro cenu akcie i ve střednědobém horizontu,“ doplňuje analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský.

To se potvrdilo i bezprostředně na trhu. Akcie CME reagovaly hned v úvodu obchodování na pražské burze až 8procentním růstem a na krátkou chvíli se dostaly i nad 360 Kč za akcii. V úvodu čtvrtečního obchodování na primárním trhu v zámoří pak rostla cena akcie CME o 6,91 % na 20,73 dolarů.

„Vzhledem k volatilní povaze titulu není růst akcie o více než 5 procent žádným překvapením,“ komentoval vývoj na trhu Tomáš Tomčány.