Výnosy z privatizace nebo úspory v rozpočtu by mohly být dalšími zdroji pro financování důchodové reformy. "U penzijní reformy bych viděl raději – kdyby se financovala i z jiných zdrojů a ne jen ze zvýšení nepřímých daní," tvrdí generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka, ve svém prvním rozhovoru pro HN po nástupu do funkce.

Podle něj by mohly být využity výnosy z privatizace. "Ty minulé sice stát prohospodařil, ale pořád je ještě možnost dál privatizovat. A právě teď je ideální doba, kdy privatizace začít připravovat," myslí si Kysilka.

Dalším zdrojem by podle něj mohly být i "rozpočtové úspory, postavené na skutečných reformách." Podle toho, jak razantně by vláda využila tyto alternativní zdroje, pak by možná nemuselo dojít ke zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) na 20 procent.

Na tom se minulý týden shodly špičky vládní koalice z ODS, TOP 09 a Věcí veřejných sdružené v takzvané koaliční devítce (K9). Snížená sazba daně z přidané hodnoty u většiny položek zvýší z deseti procent na dvacet už letos na podzim. Jedinou výjimku ponechala koalice u základních potravin, kam patří mléko, brambory, chléb, ryby, zelenina, dětská mléčná výživa, potraviny pro diabetiky či pro bezlepkovou dietu.

Vláda tvrdí, že z peněz, které vybere na vyšších daních, zaplatí důchodovou reformu. S pomocí vyšší daně z přidané hodnoty chce pokrýt výpadky příjmů poté, co se část odvodů na důchody přesune do soukromých fondů.

Rozpočtovou reformu ukážeme na jaře

Sám Kysilka je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV), která se chce zabývat právě dalšími možnými nástroji, které by mohly posloužit k financování penzijní reformy.

"Již během během jara se dají čekat první výstupy," říká Kysilka o pracovních plánech NERVu na rozpočtové reformě. "Je to jeden z klíčových směrů," dodává.

NERV v současnosti prezentuje výsledky své 300stránkové zprávy, ve které se věnuje jednotlivým oblastem, které by měly být reformovány. "Tématy budou instituce, vzdělanost, trh zboží, služeb a práce, finanční trhy, technologická připravenost a podnikání a inovace,“ uvedl před třemi týdny při první prezentaci koordinátor pracovní skupiny NERV zabývající se konkurenceschopností Michal Mejstřík.

Zatím zveřejnil NERV své závěry, jak Česko musí přizpůsobit světové konkurenci, jak zlepšit fungování a zefktivnění státních služeb a také na co se mají zaměřit školy, aby systém vzdělávání nezpůsobil zaostáváím za ostatními zeměmi. V pondělí pak rada prezentovala odborné veřejnosti své výsledky analýzy v oblasti daní.

Obsáhlý rozhovor s Pavlem Kysilkou najdete v úterních HN.