Centra měst zcela bez klasických aut. Tak si Evropská komise představuje budoucnost v roce 2050. Právě se zákazem vjezdu aut se spalovacím motorem počítá podle německého deníku Handelsblatt tzv. Bílá kniha, kterou komise představí příští týden.

Zákaz má platit ve všech členských státech, tudíž i v Česku. Do měst by tak byly puštěny jen elektromobily nebo jiné ekologické vozy.

Už o roky dříve komise hodlá brojit proti spalovacím motorům úpravou daně z pohonných hmot. Její výše by měla být přímo úměrná tomu, kolik auto vypustí emisí. V praxi by to znamenalo, že by diesel byl dražší než natural.

Automobilky již elektromobily vyrábějí, ale jejich provoz není zrovna nejpohodlnější. Auta mají v současnosti malou dojezdnost, mezi stem až dvoustem kilometrů na jedno nabití. To je dalším problémem současných elektromobilů, jelikož jedno nabíjení trvá šest hodin.

Evropská komise počítá s prudkým rozvojem elektromobilů a předpokládá, že v roce 2030 už polovina aut na silnicích bude mít ekologický pohon.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.