Meziroční míra inflace v Česku se v únoru zvýšila na 1,8 procenta po růstu o 1,7 procenta v lednu. Ve srovnání s lednem spotřebitelské ceny ve druhém měsíci letošního roku stouply o 0,1 procenta, informoval ve středu Český statistický úřad. Největší vliv na meziroční zvýšení celkové úrovně spotřebitelských cen měly i tentokrát dražší potraviny a bydlení.

Vyšší než loni byly zejména ceny běžného pečiva, a to o více než deset procent, mouky o bezmála 30 procent, mléka o téměř deset procent, másla o 16,2 procenta, olejů o pětinu, ovoce o 15,2 procenta, brambor o 64 procent a kakaa o 18,3 procenta. V bydlení vzrostly ceny elektřiny o 4,8 procenta, zemního plynu o 9,2 procenta, tepla a teplé vody o 2,6 procenta a vodného a stočného o zhruba šest procent. Čisté nájemné se zvýšilo o 1,8 procenta, v tom regulované nájemné vzrostlo o 4,7 a tržní o 0,6 procenta.

Nižší než loni byly ceny oděvů o 3,9 procenta a obuvi o 3,8 procenta. Z potravin zlevnila zejména rýže o 7,2 procenta, vejce o 22,8 procenta a citrusy o 9,6 procenta. O téměř tři procenta se snížily i ceny domácích spotřebičů, ceny zboží a služeb pro běžnou údržbu domácnosti klesly o 3,6 procenta, ceny audiovizuálních a fotografických zařízení o zhruba deset procent a ceny mobilních telefonů o 12,8 procenta.

"Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,3 procenta a ceny služeb o procento. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení hypotetického nájemného byl meziročně 101,9 procenta," uvedl ČSÚ.

Mírný meziměsíční růst spotřebitelských cen ovlivnilo zejména zvýšení cen zeleniny o 3,8 procenta, cukru o 7,4 procenta a kávy o 4,7 procenta. Pokračoval také růst cen lihovin o dvě procenta a vyšší byly také ceny a doplatky léků o 0,6 procenta. Vyšší byly i ceny dovolených s komplexními službami o 2,3 procenta.

Na snižování cenové úrovně naopak působil zejména pokles cen oděvů a obuvi o téměř procento. Z potravin se snížily ceny ovoce o 1,7 procenta, rostlinných tuků o 2,6 procenta, jogurtů o 1,8 procenta a čokolády a čokoládových výrobků o 4,5 procenta. Nižší byly i ceny pracích prostředků o 2,2 procenta, fotoaparátů a videokamer o 2,2 procenta a sportovních potřeb a drogistického zboží pro osobní hygienu shodně o 1,3 procenta. "V dopravě po třech měsících růstu klesly ceny pohonných hmot o 0,1 procenta," oznámili statistikové.

Ceny zboží proti lednu úhrnem vzrostly o 0,1 procenta a ceny služeb o 0,2 procenta.

Analytik: Inflace je pod kontrolou

"Na rozdíl od eurozóny tak nemá ČR ani přes deregulace problém s inflací," komentoval únorová čísla analytik ČSOB Petr Dufek. "Rostou sice ceny poháněné rostoucími náklady - nyní především potraviny, avšak slabá poptávka dostatečně omezuje možnosti obchodníků zdražovat. Inflace se už od začátku roku vyvíjí příznivěji než se čekalo a zůstává pod cílem ČNB." uvedl.

Pod hranicí dvou procent může podle něj inflace zůstat i v dalších měsících, a to i navzdory rekordním cenám ropy a následně pohonných hmot na českém trhu. "ČNB stále rozhodně nemusí pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb. Jak ukazuje vývoj reálných mezd, poptávka rozhodně neroste a inflace proto zůstává jen ve vleku zahraničních cen komodit," dodal.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v únoru 1,7 procenta, což je o 0,1 procentního bodu více než v lednu.

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 27 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v lednu 2,8 procenta, což je o 0,1 procentního bodu více než v prosinci. Nejvíce vzrostly ceny v Rumunsku (o sedm procent) a Estonsku (o 5,1 proccenta). V Německu zrychlil cenový růst na dvě procenta z 1,9 procenta v prosinci. Na Slovensku se zvýšil HICP o 3,2 procenta z 1,3 procenta v prosinci. V Česku se HICP podle předběžných výpočtů v únoru 2011 HICP meziměsíčně nezměnil, meziročně vzrostl v únoru stejně jako v lednu o 1,9 procenta. Bleskový odhad meziroční změny HICP pro eurozónu za únor 2011 je podle Eurostatu 2,4 procenta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist