Zemětřesení v Japonsku už zcela ovládá i dění na tamním akciovém trhu. V červených číslech uzavřely pojišťovny, banky, technologie, automobilky i další sektory. Páteční pohroma postihla zejména exportně oriantované firmy. Kyocera ztratila 7,6 %, Canon 5,9 %. Akcie společnosti Tokyo Electric Power, elektrárenské sítě, která vlastní i poničené jaderné zdroje, ztratily oproti pátku 23,6 %.
"Investoři agresivně prodávají, protože se chtějí zbavit rizik. Na trhu budou dál převládat prodeje, nedokážu však odhadnout jejich rozsah, protože toto není normální situace," řekl k vývoji na trhu Hiroši Arano, poradce tokijské investiční společnosti Mizuho Asset Management.
To stavební společnosti vyšly z pondělního asijského obchodování jako vítězové. Až na výjimky výrazně rostly. Například Kajima Corp. a Taiheiyho Cement dokázaly za několik málo hodin dokonce o čtvrtinu navýšit svou hodnotu z pátečního večera.
Dopad zemětřesení pocítily i komodity. Cena severomořské ropy Brent klesala v průběhu pondělního asijského obchodování i o tři dolary. Během odpoledne se ale její cena stabilizovala na zhruba dvouprocentní ztrátě.
Vliv japonského neštěstí na trhy bude ale podle analytiků spíše krátkodobý. Brzy by totiž mělo být jasno, jaké rozsáhlé škody tamní infrastrukturu a firmy postihly a trhy by se tak měly vrátit k „normálu“.
Nejzajímavější růsty a poklesy pondělního obchodování
Toyota (-7,93 %)Tokyo Electric Power (-23,57 %)
Bank of Japan chce trh stabilizovat
Bank of Japan (BOJ) už v pátek zřídila krizový tým, který má hodnotit dopady zemětřesení na finanční trhy a instituce. Dnes rozhodla o tom, že dodá na stabilizaci finančního trhu dalších 15 bilionů jenů (zhruba 183 miliard dolarů). Chce tím zajistit dostatek hotovosti pro vyplácení bankovních vkladů.
"BOJ bude nadále dělat vše, co je v jejích silách, aby zajistila stabilitu finančního trhu a hladké vyrovnávání finančních transakcí prostřednictvím kroků zahrnujících poskytování likvidity," píše se v tiskovém prohlášení BOJ.
Výprodej se přelil i do Evropy a USA
Zemětřesení v Japonsku ovlivnilo investory nejen na tamních ostrovech. Od rána klesaly i evropské burzy. Pan-evropský index FTSEurofirst 300, který zahrnuje akcie nejkvalitnějších firem, klesl na zhruba dvou a půl měsíční minima. Největší poklesy zaznamenaly pojišťovny jako je například Munich Re. Investoři se zbavovali i akcií výrobce vozů Renault. A to z toho důvodu, že jeho partnerská automobilka Nissan musela uzavřít všechny japonské výrobny. Obavy o budoucnost jaderné energetiky pak poslaly dolů akcie výrobců reaktorů jako jsou francouzské firmy Areva nebo EDF.
Podobná situace po otevření trhu panovala i na burzách ve Spojených státech. Indexy v dopolední fázi tamního času ztrácely oproti pátečnímu závěru zhruba jedno procento. Nejvíce pak celou situací trpěla společnost GE, která konstruovala všech šest rektorů v jaderné elektrárně Fukušima.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist