Jan Procházka, člen NERVu odpovědný za materiál o finančních trzích

"České banky nežijí z nadměrných poplatků za své služby, jak se všeobecně soudí.Na poplatcích vydělávají zhruba tolik jako jinde ve světě.Problém je ale ve struktuře poplatků. Na Západě lidé platí za složité věci, zatímco jednoduché věci jako vedení účtu jsou zdarma. U nás právě na tom banky vydělávají."

Zavést hypotéky, k nimž by banky a stavební spořitelny nevyžadovaly žádné další podmínky, jako je například vedení hypotečního či běžného účtu nebo pojištění, navrhla včera Národní ekonomická rada vlády (NERV). Hypotéky od jednotlivých bank by tak byly snadno zaměnitelné a lišily by se jen úroky. Podle ekonoma Jana Procházky z NERVu, který je hlavním analytikem firmy Cyrrus, by taková hypotéka umožnila lidem lépe srovnat nabídky bank, zlepšila možnosti regulace finančního sektoru a zvýšila konkurenci na trhu.

Ze zprávy vládních ekonomů totiž vyplývá, že při poskytování půjček si banky v Česku příliš nekonkurují. Ekonomové dokonce naznačují, že může jít o určitou kartelovou dohodu a o bankovní sektor by se mohl zajímat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Je třeba rozhýbat burzu

Zatím není jasné, jakým způsobem by stát bankám zavedení jednotné hypotéky nařídil. Banky proto nechtějí návrh NERVu komentovat. "S materiálem se musíme nejdříve blíže seznámit a analyzovat ho. Jde pouze o prvotní návrh, který může nabýt různé podoby a je předčasné ho teď komentovat," říká mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová. Podobně se vyjádřil i hypoteční specialista banky Unicredit Tomáš Drábek. "V tuto chvíli neznáme všechny detaily návrhu a nemůžeme jej tedy konkrétně komentovat. V obecné rovině platí, že jakoukoliv podporu hypotečnímu financování vítáme. Co se podmínek zaměnitelnosti hypoték týče, tak ty současné poskytují klientům dostatečný prostor pro jejich svobodnou volbu," prohlašuje šéf Hypoteční banky Jan Sadil.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.