Evropa by měla zvážit, jestli může naplnit své energetické potřeby bez jaderné energie. Prohlásil to v úterý eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger, jenž na tento den svolal mimořádné jednání ministrů pro energetiku a jaderných expertů členských zemí, aby prodiskutovali potíže japonských jaderných elektráren po pátečním ničivém zemětřesení i to, co by si z toho měla odnést Evropská unie.

"Musíme také vznést otázku, zda my v Evropě v dohledné budoucnosti můžeme zajistit naše energetické potřeby bez jaderné energie," citovala komisařova slova z německé televize ARD agentura Reuters.

Německo kvůli jaderné krizi v Japonsku, které po zemětřesení čelí velmi vážným problémům s několika jadernými reaktory, pozastavilo plánované rozšíření životnosti svých jaderných elektráren. Z Rakouska i dalších zemí zaznívají hlasy volající po tom, aby se provedly "stres testy" evropských jaderných zařízení. I to zřejmě bude jedním z témat, o němž se dnes bude jednat.

Z Rakouska i dalších zemí zaznívají hlasy volající po spuštění zátěžových testů evropských jaderných zařízení. To přitom nevyloučila ani Evropská komise, podle níž by zahájení zátěžových testů měla zvážit celá EU. "Toto je nápad, o němž musíme uvažovat a debatovat. Bude to nepochybně i jedním z témat dnešního jednání," řekla novinářům mluvčí Evropské komise Marlene Holznerová.

Schůzky se zúčastní z některých zemí ministři pro energetiku, experti z dohledových národních orgánů, ale třeba i zástupci energetických firem. Česko by měl zastupovat náměstek předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Petr Krs.

"Když nějaký velký stát jako Německo přezkoumává jadernou energetiku, tak to může mít dopady na evropské úrovni," řekl komisař, který ve výkonném orgánu EU zastupuje právě Německo. "Pokud my v Německu zkoumáme jaderné elektrárny z 80. a 90. let, musíme také nastolit otázku, jestli by se neměla provést bezpečnostní kontrola ve všech jaderných elektrárnách v Evropě," dodal.